Hogyan mérjük meg a zárbetétet?
Zárbetét vásárlásakor nagyon fontos, hogy az ajtónkhoz leginkább megfelelő méretű terméket vásároljuk meg. Üzleteinkben gyakran tapasztaljuk, hogy vásárlóink ezen információ nélkül érkeznek, nincsenek tisztában azzal, hogy a nem megfelelő méretű zárbetét alkalmazása számos ponton problémás lehet.
Szerencsére egyre ritkábban, de még mindig előfordul, hogy a megadott méretet nem megfelelően értelmezik vásárlóink, így ezt most tisztába szeretnénk tenni.
Miért fontos a megfelelő méretű zárbetét?
Biztonsági szempontból, az az ideális méretű zárbetét amely a külső oldalon nem látszik ki többet mint 3 mm. Azért szükséges erre kiemelt figyelmet fordítani, mert a túlságosan kilógó zárbetét magában hordozza a zártörés lehetőségét, amely hazánkban a leggyakoribb módozatnak tekinthető a behatolási módszerek között. Fontos, hogy a méret viszonyítási alapja mindenképpen olyan zárcím vagy pajzs legyen amely kívülről nem leszerelhető.
Esztétikai szempontból nem túl előnyös az, hogyha a zárbetét nem éri el a zárcím síkját. Véleményünk szerint kicsit esetlenül néz ki.
Ár szempontjából amennyiben feleslegesen hosszú hengerzárat használ akkor indokolatlanul fizetett a termékért többet, ugyanis zárbetétek esetén a hosszabb méretek magasabb árat is jelentenek.
Hogyan mérjük meg a zárbetétet?
A mérésre kettő út mutatkozik. Az ajtóban lévő és a kiszerelt zárbetétet egyaránt meg lehet mérni, azonban mi azt javasoljuk, hogy amennyiben van rá lehetősége akkor kiszerelve végezze a mérést, sokkal kisebb a hibalehetőség.
A mérés bármely fent említett módját is választja a feladat gyakorlatilag annyi, hogy a cilinder rögzítésére szolgáló menetet is tartalmazó furat közepétől megméri a a távolságot a zárbetét széléig mindkét irányban. Azért kell mindkét irányban elvégezni a mérést mert a két oldal nem kötelezően azonos méretű.
A = egyik oldal hossza
B = másik oldal hossza
C = a két oldal hosszának az összege, azaz A + B
Hogyan jelölik a gyártók a méretet?
A gyártók egységes, egyszerű és teljesen egyértelmű módon jelölik a zárbetétek méretét a termékek csomagolásán, amely gyakorlatilag a két oldal hosszának folytatólagos leírását jelenti "x", "/", "-" vagy valamilyen egyéb elválasztó karakter közbeiktatásával.
Példa: 30x30, 45/50, 40-55
Valójában nincsen jelentősége, hiszen az oldalak hosszai akkor is ugyanazok, de a gyártók a méret megadásakor mindig a rövidebbet teszik előre. Azaz 45/50 és nem 50/45.
Hibás méret megadás és hibás méret értelmezés.
Annak ellenére, hogy egységesnek mondható a zárbetétek méretezése, mégis sokan elkövetik azt a "hibát", hogy a mérést nem a rögzítő furat közepéig, hanem csak a tolókavivő (forgó nyelv) széléig értelmezik. Ekkor az oldalhosszak egyaránt 5-5 mm-el rövidebbek lesznek a szükségesnél. A fent ismertetett mérési eljárásban ezt az küszöbölné ki, hogy a két oldal hosszának a teljes hosszt kell eredményeznie.
Igaz ritkán de találkozunk olyan méret értelmezéssel is, hogy például a 30x60-as méret az azt jelenti, hogy az egyik oldala 30 mm, míg a teljes hossz az 60 mm. Nem tudjuk, hogy honnan ered, de alapjaiban hibás értelmezés.
Melyek tekinthetőek ritka és gyakori méreteknek?
Napjainkban egy magára valamit adó zárszaküzlet 30-40 különböző méretű hegerzárat minimum kínál. Egyre nehezebb egy-egy méretre azt mondani, hogy ritka vagy éppen gyakori, mert a régebbi ajtókban a rövidebb méretek a jellemzőek míg az új minőségi ajtókban már a hosszabbak. Ennek az oka, hogy az ajtó gyártók egyaránt törekednek a legjobb hőszigetelésű ajtó előállítására, amelyet több légkamra alkalmazásával tud elérni. A több légkamra pedig vastagabb profilokat, vagyis vastagabb ajtókat eredményez.
Mintegy15 évvel ezelőtt a 30x30-as méret szinte egyeduralkodó volt a zárbetétek között, még mindig gyakorinak számít de korántsem akkora már az előnye.
Visszatérve az alapkérdéshez mi már csak annyit jelentenénk ki, hogy 120 mm-es teljes hosszig napi szinten találkozunk zárbetét igényekkel.
Zárbetét kínálatunkat ide kattintva érheti el.
Készítette: Gyetkó Krisztián