Zárbetét
Ajtóink az otthonunk legfontosabb biztonságtechnikai részei, így körültekintően kell kiválasztanunk, milyen minőségű és hatékonyságú zárral és zárbetéttel szereljük fel. Minél alacsonyabb biztonsági fokozatú termékeket és eszközöket használunk, annál valószínűbb, hogy betörés áldozatává válhatunk. A tapasztalt betörők gyakran zárt ajtókon keresztül jutnak be otthonainkba. Másképp fogalmazva, akik illetéktelenül akarnak bejutni, sajnos gyakran többet tudnak az ingatlanunk biztonságáról, mint mi magunk. Ahhoz, hogy nagyobb biztonságban érezhessük magunkat, hogy otthonunk biztonsági besorolása magasabbá válhasson gyakran csak a zárak, zárbetétek „frissítése” vagy egy további zár felszerelése szükséges.
A zár működteti az ajtót, míg a zárbetét az ajtóban lévő zárat. A zárbetét az a szerkezet, amelybe kulcsunkat helyezzük és az abban lévő változó hosszúságú csapok - és azok összehangolt, speciális működése- akadályozza meg, hogy ajtónk a megfelelő kulcs nélkül is kinyíljon.
A megfelelő zárbetét kiválasztása a betörések elleni védelem szempontjából a legfontosabb és elsődleges teendőnk. Minden zárbetét egy miniatűr remekmű, amelyben minden apró részlet (test, csapok, golyók és rugók) pontosan illeszkednek egymáshoz, ezáltal gondoskodva a megfelelő és biztonságos működésről. A mai zárbetétek kiváló minőségű, csúcstechnológiás termékek, sokoldalú és hatékony tulajdonságokkal. Termékeink már számtalanszor bizonyították hatékonyságukat, mindenben megfelelnek az európai minőségi előírásoknak, ezáltal biztosítva minden vásárló biztonságát. A zárbetétek különböző méretben és modellben kaphatók, így minden vásárló megtalálhatja a számára ideálisat, legyen az a lakás belső ajtóitól kezdve a bizonyítvánnyal ellátott magas biztonságú kültéri zárbetétetekig.
A zárbetétek rövid története
A mai ismert zárbetétek történelme az ókorba nyúlik vissza, de a mai formájukban az 1800-as évekbeli innoviációjuk óta biztosítják otthonainkat.
Régészeti bizonyítékok szerint az első zárbetétet, melyet vagyonmegőrzés céljából használtak az ókori egyiptomiak tervezték, körülbelül 4000 évvel ezelőtt. A zár akkori, egyiptomi változatai meglehetőségen nagyok voltak, körülbelül 30-60 cm hosszúak és fából készültek. A „zárbetét” egy ajtóhoz rögzített faoszlopból és egy vízszintes csavarból állt, amely az oszlopba csúszott. A csavarnak függőleges nyílásai voltak, amelyekbe a csapok sora illeszkedett. Ezeket egy „kulcs” segítségével a megfelelő magasságba lehetett emelni, hogy a csavar elmozdulhasson és ezáltal az ajtó kinyíljon. A szerkezet mechanikai működésén alapulnak az általunk ma ismert, modern zárbetétek. Ezt a zárat, melyet elsősorban fából készítettek, az ókori egyiptomi építészeti technológia legfontosabb eredményének tekinthetjük.
Egészen a 19. század elejéig az egyiptomi mintákra készített zárakat használtak. 1805-ben Abraham O. Stansbury, amerikai orvos kezdte el használni a kettős működésű csapos cilindereket, amelyek működése már bonyolultabb és speciálisabb volt, ezáltal növelve az ajtók biztonságát.
A mai modern zárbetéteket idősebb Linus Yale találta fel 1848-ban, melyet később fia fejlesztett tovább. Ezekhez a szerkezetekhez már kisebb méretű, lapos kulcs tartozott, mely fogazott élekkel rendelkezett. A különféle módosításokkal ellátott hengerzárak továbbra is az egyik legelterjedtebb ajtó- és kapu zárbetétek.
A zárbetétek típusai
A mai csapos zárbetétek olyan reteszelő rendszerrel működnek, melyek különböző hosszúságú csapok segítségével rögzítik a zárat. A piacon két fő változatuk található meg. Az egyik a soros csapos-, a másik pedig a csapos zárbetét. A soros (PT) zárbetétnek sugárirányú elrendezésű csapjai vannak és függőleges kulcsvezetésű rendszerrel működik. A radiális (RPT) zárbetétnek viszont olyan csapjai vannak, melyek egy vonalban, vízszintes formában vannak elrendezve és többnyire lapos kulccsal nyílnak.
A hengerzárak fő előnye, hogy a henger cserélhető a zárbetét teljes cseréje nélkül. A henger eltávolításához általában egy rögzítő csavart kell meglazítani, majd a két oldalon lévő hengert óvatosan kicsúsztatni. E működés lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egykulcsos, valamint főkulcsos rendszereket használjon, amelyek többféle zárat és zárbetétet foglalnak magukba.
A főkulcsos zár a csapos zárbetétetek egyik változata, amely lehetővé teszi a zárbetét kinyitását két (vagy több) különböző kulccsal. Ezt a típust gyakran használják több bérlővel rendelkező kereskedelmi épületek, például irodaházak, szállodák, kollégiumok és tárolók biztonsági rendszereiben. A működés arra épül, hogy minden jogosult kap egy kulcsot, amely csak a saját ajtaját nyitja ki, de van egy úgy nevezett fő kulcs, amely az összes ajtót nyitja. A főkulcsos rendszer biztosítja azt, hogy az adott helyiségbe csak az arra jogosult tudjon belépni.
Hogyan működnek a zárbetétek?
A csapos zárbetétek csapszegek sorozatából állnak, amelyek egy belső rugó összehangolt működésével képesek elfordulni, ha a megfelelő kulcsot a zárbetétbe illesztjük. Minden egyes szeget pontosan kell megemelni ahhoz, hogy a csapok elváljanak a forgási vonalnál. Abban az esetben, ha minden csap megfelelően elmozdul, akkor lesz képes a belső henger elfordulni és ez fogja eredményezni a zár és ezáltal az ajtó nyitását és zárását. E kialakítás miatt a rossz kulcs nem illeszkedik a reteszelő mechanizmusba és a csapok illeszkedésének hiányában a belső henger nem képes forogni a zárbetét belsejében.