Zár vagy zárbetét? Ne keverjük a kettőt!
Üzleteinkben, telefonos ügyfélszolgálatunkon, e-mailben, egyaránt nagyon gyakran kapunk olyan megkeresést vagy kérdést, ahol a kérdés feltevője nincsen tisztában a zár és a zárbetét fogalmával. Természetesen nem érthet mindenki mindenhez, ez így van rendjén, mégis tisztázni szeretnénk ezeket a fogalmakat.
Miért is fontos különbséget tennünk zár és zárbetét között?
Két szorosan összefüggő termékről beszélünk amikor ezeket említjük, hiszen mindketten az ajtó bezárásában és zárva tartásában vesznek részt. Azonban, a zárás mechanizmusában eltérő a feladatuk, más-más jellemzőkkel bírnak, az ajtó egészének biztonsági szempontból történő vizsgálatakor láthatjuk, hogy különböző támadásokat kivédésére szolgálnak. Mivel teljesen külön egységet jelentenek az ajtóban, egymástól függetlenül is cserélhetőek, éppen ezért a zárszaküzletbe lépve a "kérek egy zárat" kérés nem fog eredeményre vezetni.
Mi a szerepe a zárnak és mi a zárbetétnek az ajtóban?
A zár azaz maga a zártest általában az ajtó lapjába kerül bevésére és az ajtó mechanikai védelmét hivatott ellátni. Előlapja az ajtó élén található, esetenként olyan hosszú (magas) mint maga az ajtó, és mindenféle nyelvek, kampók bukkanhatnak elő az előlapból, vagy éppen különböző alakú görgők mozdulhatnak el az előlapon. A nyelveknek, görgőknek, kampóknak, stb, minden esetben az a szerepük, hogy az ajtó bezárt állapotban rögzítve legyen kinyitás ellen, másképp fogalmazva, hogy a zárt ajtó zárva maradjon a betörő előtt is.
Az ajtózár lehet kulcsos, vagy cilinderes, ebben a cikkben a továbbiakban a zárbetét befogadására kialakított cilinderes zárakkal foglalkozunk, melyek bejárati ajtókban minden esetben megtalálhatóak.
A zárbetét az, amibe - maradva a bejárati ajtónál mint példánál - a kulcsot dugjuk. A zárbetét a gyakorlatban azt a célt szolgálja, hogy a behelyezett kulcsot azonosítsa és ha azt megfelelőnek találja akkor a kulcs elfordítását engedélyezze. További feladata, hogy a kulcs elfordítását mint mozgást, átadja a zár számára, amely ezáltal az ajtót nyitott, vagy éppen bezárt állapotúvá teheti. Biztonsági szempontból itt a kulcs azonosítása a feladat, amely valójában azt vizsgálja, hogy az adott ajtót olyan akarja-e kinyitni akinek erre van jogosultsága. Jogtalalan bejutás alatt azt értjük, hogy aki megpróbálja kinyitni az ajtót annak valójában nincsen kulcsa, éppen ezért számos manipulációs nyitási technikát is bevethet, hogy "átverje" a zárbetétet, de erről egy másik cikkben részletesen kitérünk.
Zárbetét, cillinder, cilinderbetét, hengerzár, hengerzár betét, ...
A fenti kifejezések egyaránt ugyanazt az alkatrészt jelölik.
Webáruházunkban mind a két fent hosszasan bemutatott alkatrészből bőséges kínálattal találkozhat, cégünk az értékesítés mellett számos szolgáltatást is kínál amelyekkel Ön hosszú távon biztonsággal használhatja a kiválasztott típust. Cégünk valós fizikai többszáz négyzetméteres üzlettel, több mint tíz fős csapattal, valamint óriási, több tízezer darabos raktárkészlettel 2009 óta szolgálja ki a vásárlói igényeket.
Készítette: Gyetkó Krisztián