
Kalapács, balta, véső
Ez a kategória az ütő, és üthető szerszámokat foglalja magában. Ezek talán az egyik legrégebbi szerszámok, amik az elmúlt idők alatt rengeteg fejlődésen mentek keresztül, a kialakításukat, a felhasznált anyagok minőségét és a felhasználási területeket tekintve egyaránt. Napjainkban igen sokféle kalapácsot különböztetünk meg, mivel ahány szakma, annyifajta típus létezik.
A Yato kalapácsok két részből állnak a nyélből és a fejből, az utóbbi kovácsolt acélból készül. A kalapács erejét mindig a nyél hossza és a fej súlya adja meg. A különböző munkatípusokhoz más és más típusú kalapácsok szükségesek, amik sok esetben a fej formájukban térnek el egymástól. A leggyakrabban használt kalapács talán a lakatos kalapács, aminek a fejkialakítása aszimmetrikus. Egyik fele négyzet alakú, ami enyhén domború, a másik fele ék alakú, ami a vége fele elvékonyodik. Emellett közismert változatok még az ács kalapácsok, asztalos kalapácsok, karosszériás kalapácsok, bontó kalapácsok, üveges kalapácsok, fakalapácsok, gumikalapácsok, műanyag kalapácsok, homokkal töltött kalapácsok, de ezek mind csak a kézzel használt fajtákhoz tartoznak. Az asztalos kalapácsok többnyire szerkezet összeállítási művelteknél vagy akár bútorok hátfalazásánál használatosak. Az asztalos kalapács csak annyiban különbözik a lakatos kalapácstól, hogy a vége keskenyebb, aszimmetrikusabban lapított. Az asztalosok által használt kalapácsok közé tartozik még a műanyag-, valamint fakalapács is, de ezeket lemezekkel kapcsolatos egyengetésekhez is használják. Ezeknek a fajtáknak a fej kialakítása henger alakú, súlyuk pedig általában 0,5-2 kg. A bontó vagy kőtörő kalapácsok feje eltér ez előzőktől. Ezeknek a feje szimmetrikus kialakítású, nyelük pedig vastagabb. A fej súlya átlagban 1-10kg között helyezkedik el, ami szükséges lehet például a falbontásoknál, a nagyobb erőráhatások miatt.
A Yato balta egy olyan kéziszerszám, amit hasításhoz, aprításhoz vagy akár faragáshoz is lehet használni. A baltához hasonló a Yato fejsze és a Yato szekerce is. Felépítése mindnek hasonló, de más a kialakításuk. A Yato fejsze a méretét tekintve a legnagyobb a három közül. Két kézzel fogható szerszám, ami nagy rönkök hasítására vagy álló fák döntésére szolgál. Fejkialakítását tekintve két fajtája van, a döntő-, valamint a hasítófejsze. Előbbit fakivágásra, utóbbit pedig nagyobb rönkök hasítására használják. Nyelük lehet fa, üvegszálas vagy műanyag. A balta egykezes szerszám, aminek a nyél hossza általában rövid vagy közepes hosszúságú, anyaga megegyezik a fejszénél említettekkel. Kisebb rönkök vagy hasábok aprításához, hasításához használhatóak. A szekerce az előbb említettekkel szemben inkább a fa apróbb megmunkálásához használatos szerszám. Előszeretettel használják mind ácsok, asztalosok, kőművesek, fafaragók egyaránt. Nyele rövid vagy közepes hosszúságú, a széles penge kialakítása hozzájárul, hogy a fej tövénél is meg lehet markolni. Ebből adódóan finomabb munkákhoz is alkalmas. A fején általában megtalálható egy barázda vagy bevágás, aminek segítségével szögeket lehet kihúzni, valamint fejének tompa vége ideális kalapáláshoz.
A Yato vésők olyan kéziszerszámok, amiket szilárd anyagok megmunkálásánál, faragásánál használnak. Anyagát tekintve többnyire vasból vagy acélból készülnek, különféle méretben és alakban. Használhatóak kézi erővel nyomva, valamint kalapáccsal vagy egyéb eszközzel ütve. Két részből áll a felépítése, a nyélből vagy más szóval markolatból és a pengéből. A nyél főként fából készül és többféle módon is rögzíthetik a pengére. A pengék nagysága és formája a rendeltetésük szerint változik, így ezalapján nevezték el őket. Eszerint van fa-, lapos-, kővéső stb. A markolat és a penge összekötésének két módja van. Az egyik, amikor a pengét ültetik a nyélbe ez a markolathüvelyes rögzítés, a másik pedig amikor a markolatot ültetik a pengébe, ami pedig a markolattüskés rögzítés.
A Yato hidegvágó a fémfeldolgozó szerszámok közé tartozik. Ez egy egyszerű ék alakú acélrúd, amit kalapácsütésekkel lehet beleverni az anyagba, ezáltal fémeket darabolhatunk, vagy forgácsolhatjuk is őket. Általában nehezebben hozzáférhető helyeken használják.
A Yato feszítővas ajtó nyitásához vagy bontáshoz (például: csempe, raklap, láda), egyéb esetben nehezebb tárgyak emeléséhez (járólap) használható. Általában két oldalú, végei ívesek és hegyesek, villaszerűen elágaznak, így szögek kihúzására is alkalmasak. A különböző ívek segítségével más és más támadási ívet kapunk, a nyitáshoz vagy bontáshoz. Ezenkívül létezik belőle egy oldalú típus is ami hasonló mint a két oldalú, csak itt az egyik fele egy markolattal van ellátva.