Fogók, szorítók
Ebben a kategóriában a következő Yato szerszámok találhatóak meg: Yato fogók, Yato csipeszek, Yato satuk, Yato szorítók és Yato mágnesek.Mivel elég sok féle fogó, valamint szorító létezik ezért az alábbi leírás segít letisztázni a különböző típusokat és hogy melyiket milyen esetben érdemes használni.
A Yato fogóknak rengeteg fajtája létezik az egészen egyszerűektől a specifikusabb darabokig. A Yato kombinált fogó több szerszám tulajdonságát testesíti meg. A kombinált fogót úgy alakították ki, hogy a fej belső részén egy csípőfogóhoz hasonló élt helyeztek el, aminek segítségével drótokat vagy vékony vezetékeket lehet elvágni, illetve elcsípni. A fej többi része egy franciakulcsra és egy laposfogóra hasonlít, amivel csavarfejeket lehet rögzíteni, valamint megfogni.
A Yato harapófogó talán a legelterjedtebb, legismertebb a fogók között és nagyon sok háztartásban megtalálható. A harapófogóval kisebb és nagyobb keresztmetszetű drótokat tudunk elcsípni a feje végén kialakított két vágóél segítségével. Előnyei közé tartozik, hogy akár vas vagy acél drótot is képes elvágni, de kisebb hátránya, hogy hegyesen csípi el ezeket.
A Yato csípőfogó nagyon hasonló a harapófogóhoz, de ennél nem a fej végén, hanem az oldalán került kialakításra a két vágóél. Használata nagyon egyszerű, ezáltal akár kezdőknek is ideális választás lehet, ha általánosabb dolgokat szeretnének elcsípni vele (pl. vékonyabb drótok, kábelek). A csípőfogónak több fajtája van, a különböző markolat- és fej kialakítás miatt. A hagyományosnak nevezhető csípőfogó feje lekerekített és hegyesen csípi el az anyagot, ezzel szemben a profibb feje lapos. Ez laposan, vagy más szóval egyenesen csíp és a kialakítása miatt a nehezebben elérhető helyeken könnyebben lehet ezeket használni, mint a hagyományos változatot.
A Yato lapos fogó egy speciálisabb szerszám, amit alkatrészek fogására és összenyomására terveztek. Kialakítása a fejrészen hengeres, elvékonyodó és hosszú, belső része lapos, lehet sima vagy bordázott felületű, ami lehetővé teszi a használat során a különböző dolgok megfogását.
A Yato krimpelő fogó vagy másnéven présfogó szintén a speciális fogók közé tartozik. Több méretben létezik, legfőképpen internet kábelek vágásánál, alakításánál és csatlakozók rögzítésénél használatos. Segítségével akár az otthonunk hálózati kábeleit (például: UTP vagy FTP) is meg tudjuk javítani a szerelő kihívása nélkül is, ezért érdemes lehet otthonunkban tartani egyet belőle.
A Yato blankoló fogót elektromos vezetékeknél használjuk. Amikor két vezetéket vagy kábelt szándékozik összekapcsolni egymással és már megfelelő méretű az adott kábel, utána arról el kell távolítani a vezetéket borító műanyag szigetelőréteget. Ezt úgy kell megtenni, hogy a drót vagy vezeték ne sérüljön. Ebben az esetben jön jól a blankoló fogó. Ezen a szerszámon két éles kés található, ami összenyomáskor a szigetelést bevágja, majd utána lehúzható az a vezetékről. Érdemes olyan blankoló fogót választani, aminél állítható a vezeték átmérője, így több típusnál is alkalmazható.
A Yato vízpumpa fogó leggyakrabban a vízszerelésnél, ezen belül is az alkatrészek és szerelvények rögzítésénél használatos szerszám. A feje állítható a csúszó csukló segítségével, ezáltal több fajta nyitási méret érhető el vele. A csőfogó a vízpumpa fogóhoz hasonló, de ennél a típusnál egy csavar segítségével állítható a nyitási szélesség. Amint beállítottuk a kívánt szélességet, a fogantyú megnyomásával még szorosabbra húzhatjuk a pofákat, ezáltal még biztosabb fogást eredményezhetünk. A fogantyú felengedése után a pofák visszább lazulnak, így könnyen levehető a munkadarabról a szerszám.
A Yato csipeszekből rengeteg féle és fajta létezik. Általában aprólékos, precíz munkához használják, az órásoktól, az ékszer készítőkön át az ezermesterekig. Abban az esetben amikor egy kis-, vagy nagyon kicsi méretű anyagot, tárgyat kell megfogni vagy mozgatni a csipesz a megfelelő választás. Különböző méretű, hosszúságú, egyenes vagy hajlított típus létezik belőlük, hogy minden fajta helyzetben alkalmazhatóak legyenek.
A Yato satuk működési elvük alapján, lehetővé teszik, hogy a két egymással szemben elhelyezett szorító pofát, egy menetes kar segítségével, össze lehet tolni és szét lehet nyitni. Ezeknek szorító pofáknak köszönhetően kerülhet rögzítésre a satuban munkadarab. A satuknak több változata van. A kovács satu: mondhatni ez a legstrapabíróbb. Kovácsoltvasból készül, pofái egy ív mentén mozognak, de nagyobb testek befogásánál nem nyújt egyenletes szorítást. A csősatukat legtöbbször a vízvezeték-, gáz- és fűtésszerelők használják. Ez a csövek biztos rögzítésére szolgál. A párhuzam satu pofái egymással szemben és párhuzamosan vannak elhelyezve. Ez a változat talán a legismertebb. A gépsatut leginkább marógépeknél és állványos fúróknál használják. Nincsenek fixen rögzítve, mindig a befogott anyagon lévő furatok vagy marások pozíciója határozza meg a pontos helyét.
A Yato szorítók hasonló célt szolgálnak, mint a fentebb említett satuk. A munkadarabok pillanatnyi rögzítését hivatottak elvégezni, de nem feltétlen olyan pozícióban, ahogy azt a satuk teszik. Több fajtája is létezik, attól függően, hogy milyen munkatípushoz szeretnénk használni. Ilyenek például a menetes-, reteszes-, egykezes szorítók. Néhány típusuk fordítható fejekkel van ellátva, ezáltal nem csak szorításra, hanem feszítésre is használhatóak. A pofáikon egy műanyag rész található, ami megvédi a munkadarabokat a szorítás közbeni sérüléstől. Nagyon sokféle méret létezik belőlük a különböző méretű, vastagságú munkadarabok miatt.
A Yato hegesztő mágnesek a hegeszteni kívánt alkatrészeket rögzítik és a megfelelő pozícióban tartják, így a hegesztés során mind a két kezünket használhatjuk és nem kell tartanunk attól, hogy az elem elmozdul az ideális pozíciójából. A pozíciót a mágnesen lévő szögek segítségével lehet beállítani.