Amikor eljön a zárbetét cseréjének ideje…
A zárbetét - ha úgy tetszik - valójában az ajtó lelke, hiszen ez biztosítja a nyílászáró számára azt, hogy funkciójának megfelelően működhessen. Sajnos minden olyan dolog, amiben mozgó alkatrészek vannak, egy idő után elkophat, meghibásodhat. Ez a zárbetétek esetében is előfordulhat. Szerencsére a zárbetét cseréje többé nem kell, hogy problémát jelentsen, hiszen ha elolvasod az írásunkat, minden fontos információval tisztában leszel, amire csak szükséged lehet.
Mikor lehet szükség a zárbetét cseréjére?
A zárbetét cseréjének biztosan eljött az ideje, ha a bejárati ajtónkban valamilyen régi, elavult szerkezet található, amit pillanatok alatt ki tudnak nyitni a betörők. Nyilvánvalóan új zárbetétet kell vásárolnunk akkor is, ha valamiért meghibásodott a szerkezet, illetve új nyílászárókra sem szokás a régi zárakat visszaszerelni.
A gyenge zárbetétek biztosan nem tudják megvédeni az otthonunkat, pedig egy jó minőségű ajtóval és hozzá egy kiemelkedően erős zárbetéttel, mint amilyen például a Titan hevederzár betét, képesek vagyunk a lakás biztonságát sok szinttel magasabbra emelni. Ha a te lakásodat erős biztonsági zár védi, akkor sokkal valószínűbb, hogy egy könnyebben feltörhető rendszert keres magának a rabló, ahelyett, hogy a tieddel keltene feltűnést.
Cseréld a zárbetétedet kiemelten biztonságos fajtára!
A minőségi zárbetéteknek nagyon sokféle típusa van és nálunk hatalmas kínálat érhető el belőlük. A bejárati ajtók esetében pedig kiemelt szempont a biztonság. A törésvédett zárbetéteket például nemesacéllal erősítették meg annak érdekében, hogy tovább fokozzák a biztonságot.
Szintén törésvédett zárnak nevezik azt a fajtát, amelynek nem megerősített, hanem éppen hogy egy meggyengített pontja van! Amikor a betörő megpróbálja eltörni ezt a zárat, hogy behatolhasson a lakásba, akkor a zár olyan módon fog eltörni, amely lehetetlenné teszi számára az ingatlanba való bejutást. A feljebb már említett hevederzárral tovább fokozható a biztonság, illetve pótzárakat is használhatunk.
A zárbetétek további típusai
Nem csak a bejárati ajtókon használunk zárakat, hanem a lakás belső tereiben is, ahol értelemszerűen nem a betörésvédelem az elsődleges szempont. Ahhoz, hogy ezek között is eligazodhassunk, bemutatjuk az egyes típusokat.
A normál zárbetét az, amelyet hagyományosan, mindkét oldaláról kulccsal zárhatunk.
A gombos zárbetét nagyon jó megoldás, habár elsősorban fürdőszobák és mellékhelyiségek esetében szokták használni, de minden olyan helyiségen jól jön, amit néha zárni szeretnénk belülről, de kulcsokkal nem szeretnénk bajlódni. Egyetlen hátránya, hogy ha a fürdőszobában rosszul lesz a nagymama és bezárta az ajtót, akkor kívülről nem fogjuk tudni kinyitni.
Erre a helyzetre tökéletes megoldást kínál a vészfunkciós zárbetét, amely akkor is nyitható kívülről kulccsal, ha belülről is be van zárva és a kulcs is benne van hagyva a zárban. Ahogy a neve is mutatja, ez megkönnyíti a dolgunkat olyan vészhelyzetekben, amikor minden pillanat számít és egy percet sem késlekedhetünk. Érdemes megfontolni a használatát!
A zárbetétek egy különleges típusa a félbetét, ezek csak az egyik oldalról nyithatók. Gyakran használják garázskapukon és páncélszekrényeken.
Mire figyeljünk még?
A zárbetétek esetében is fontos odafigyelni arra, hogy milyen méretet vásárolunk, nehogy hazaérve eszméljünk rá arra, hogy ezt sehogy nem tudjuk beleilleszteni a meglévő ajtóba. Ami még számíthat, az az ajtó típusán felül az anyag, amiből készült, hiszen fa, műanyag, illetve fém ajtóknál más-más megoldás lesz tökéletes.