Szúrófürész-lapokról
Mit érdemes tudni a Dekopír fűrészlapokról?
Először is azt, hogy hibás az elnevezésük. Dekopír fűrészlapnak azokat a fűrészlapokat nevezzük, amelyek mindkét végükön rögzítve vannak, ezek a gépek általában asztali gépek, vagy kézi lombfűrészek.
Azok a fűrészlapok, amelyekről itt most szó lesz, csak egyik végükön vannak rögzítve. Ezen fűrészlapok az anyagon lényegében "átszúrva" vágnak, normál esetben az anyag szélétől elindulva vagy belső vágásoknál egy furaton keresztülszúrva indítható a vágás. Ezért, ezen fűrészlapok és gépek helyes megnevezése szúrófűrész, és szúrófűrészlap.
Megkülönböztetésük befogásuk illetve a vágandó anyag fajtája szerint történik.
Befogatás szerint két fajtájukat különböztetjük meg:
T szárú befogás, avagy Bosch befogás: A fűrészlap vége kúpos, alatta található egy kis szélesebb rész ( a T betű tetejének jobb, és bal oldala ), és az ez alatt lévő rész, de még a fogazás felett ( nevezzük a fűrészlap nyakának ), ami megegyező szélességű a felső kúpos résszel.
U befogás: A fűrészlap vége nem kúpos hanem u kialakítású, ami u alak beül egy neki kialakított fészekbe, ezzel helyesen pozícionálva a lapot, de a rögzítést egy hernyócsavarral oldották meg.
A két módszer közül az első szerszám nélküli fűrészlapcserét biztosít, míg a második nem. Hogy ki mire esküszik, melyik a jobb vagy rosszabb, az mindenkinek saját dolga.
A vágandó anyag szerinti megkülönböztetés:
Fűrészlapok fához: Fához használatos fűrészlapok jellemzően ritkább és nagyobb ( mélyebb ) fogazatkialakítással rendelkeznek. Mélyebb fogazattal ugyanis jobb a forgács/fűrészpor kihordása/ eltávolítása. Ezen belül is kétfélét találunk:
Húzó fűrészlapok: Ezek az inkább elterjedtek. A fűrészlap fogazatának irányát tekintve, a vágandó anyagon megkülönböztetünk belépési oldalt, és kilépési oldalt. A fűrészlapok a belépési oldalon vágnak, a kilépési oldalon szakítanak. Eszerint a húzó fűrészlapok használata közben, szúrófűrészünk talpa, a kilépési oldalra fekszik fel. Ezért, hogy a vágásunk szép legyen, dolgoznunk, a negatív ( nem látszódó ) oldalon kell, így gondolkodnunk is fordítva kell.
Toló fűrészlapok: Ezek kevésbé ismertek. Ezen lapokkal nem kell fordítva gondolkodnunk, mert dolgozhatunk velük az anyag látszódó oldalán, ugyanis itt a belépési oldal és a kilépési oldal, a húzó fűrészlapokhoz képest felcserélődik. Így szúrófűrészünk talpa, a belépési oldalra fekszik fel. Használatuk fokozott odafigyelést igényel, ugyanis a fordított fogazás miatt a fűrészlap nem az anyagba húzza magát befele, hanem abból kifelé tolja magát.
Fűrészlapok fémhez: Anyaguk általában gyorsacél vagy bimetál, fogazatuk sűrűbb, és nem annyira mély minta a fa fűrészlapoké ( hétköznapi nyelven finomfogazásnak hívják ). Hosszúságuk is rövidebb, mert ugye a szúrófűrésszel vágandó fémek vastagsága kisebb, mint a szúrófűrésszel vágandó faanyagok vastagsága.
Fűrészlapok műanyaghoz: Műanyagok, plexi-k vágásához használhatóak a fához való fűrészlapok.
Fűrészlapok gres lapokhoz: Csempék, járólapok, gres lapok vágásához gyémántszórt fűrészlapokat ajánlunk.
A szúrófűrészek legnagyobb előnye, hogy nem csak egyenes vágásokra használhatjuk őket, hanem íveket is vághatunk velük, így csak a képzeletünk szabhat határt az elkészítendő formáknak. Az ívek nagyságát a lapunk szélessége határozza meg leginkább. Egy keskenyebb lappal akár néhány cm-es körív is kivágható, gond és probléma nélkül. A Webzár KFT kínálatában lévő szórófűrészek, és kiegészítőik, elérhetőek az alábbi linkre kattintva, a kiszemelt darab megrendelése és kézhezvétele után pedig hajrá, készítsünk valami egyedit…