Milyen fajta lakatok léteznek?
Biztonsági lakat, hosszúkengyelű lakat, fúrt kulcsos lakat és még sorolhatnánk a kifejezéseket amivel az interneten szembe lehet találkozni. Mindegyiknek megvan a maga értelme, hiszen különböző felhasználói igényeket hívatottak kiszolgálni. Ebben a cikkben végig vesszük, hogy mely kifejezés mit is takar valójában, az adott típus hol tud többet nyújtani mint egy szokványos darab.
Lakatot szinte mindenki használ valamilyen formában, mert a pincén, kapun vagy éppen a garázson nagy valószínűséggel az oldja meg a biztonságos zárást. Ha már a biztonsági zárásnál tartunk a legelején szögezzük le azt, hogy egy lakat biztonságának megítélése önmagában kevés ahhoz, hogy megmondjuk mekkora biztonságot nyújt, hiszen az elért biztonságot számos egyéb tényező befolyásolja. Elsődlegesen az, hogy milyen lánccal, vagy lakatpánttal kerül kombinálásra, hiszen ha az gyengébb akkor arra a szintre romlik a nyújtott biztonság. Sok egyebet is figyelembe kell(ene) venni a lakat kiválasztásakor, ugyanúgy mint zárbetétek esetén a védelmet mint rendszert szükséges vizsgálni nem csak egyetlen elemét.
MABISZ által bevizsgált lakat
Éppen a fentiek miatt, legjobb tudomásunk szerint ilyen nem létezik. Olyan létezik, amikor a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) egy lakat + lakatpánt szettet együtt vizsgálva tesz ajánlást a használatra. Logikusan végig gondolva ennek így ebben a formában van is értelme.
Visszakanyarodva cikkünk eredeti témájához elsőként nézzük meg, hogy az internetes webáruházak kínálatában mely termékekre mondják azt, hogy,
Normál lakat
Ezek azok a termékek melyek már igen régóta velünk vannak, mindenki ismeri őket, pontosan azt tudják amit elvár az ember egy egyszerű alap lakattól. Azaz beledugom a kulcsot kinyílik, a kengyelt visszahelyezve a kulcsot visszafordítva már be is zártuk. Semmi extra tudása nincsen, ezek a szinte bárhol alkalmazható darabok ahol az elhelyezés körülménye vagy a védett érték mérete nem követel meg magasabb szintű védelmet. Esetükben a visszazáráshoz szükség van a kulcsra. (Ritka ugyan, de olyan verzióval is találkoztunk amelyből nyitott állapotban nem lehetett kihúzni a kulcsot, ezzel kizárva a lehetőséget, hogy esetleg nyitva hagyjuk a lezárt helyiséget.)
Ugrókengyeles lakat
Valószínűleg már ilyennel is találkozott, a kulcsát csak kb 45 fokban lehet elfordítani, mely mozzanat azt eredményezi, hogy a lakat kengyele magától - egy rugó által feszítve - kiugrik. A kulcsot ekkor visszafordíthatjuk a behelyezési állapotába, akár ki is húzhatjuk, úgy, hogy a lakat egyébként még nyitva van.
Az imént leírt folyamat végén tapasztalható az előnyt jelentő állapot, hiszen a lakat nyitva van és már nincsen benne a kulcs. A visszazáráshoz innentől elegendő a kengyelt visszatolni helyére, az fixen és biztonságosan rögzülni fog. A működés ezen módja lehetővé teszi, hogy időben a nyitás és zárás távolra kerüljön egymástól, mert záráskor nem szükséges jelen lennie a kulcsnak, a zárást bármikor bárki megteheti.
Hosszúkengyelű lakat
Ez a típus létezik normál és ugrókengyeles változatokban egyaránt, amiért mégis külön típusként kezeljük az a kengyelének a hosszabb mivolta. Ezek a termékek vastagabb anyagból készült pántok esetén, vagy távolabbra elhelyezett zárószemek esetén alkalmazhatóak. Használatakor figyeljünk oda, mert a hosszabb kengyel akár megkönnyítheti a levágását vagy lefeszítését a lakatnak, mivel az valószínűleg jobban hozzáférhető.
Kengyelvédett lakat
Általános esetben, ha megvizsgáljuk hogy egy lakat kengyeléből mi is látható használat közben akkor azt látjuk, hogy a kengyel párhuzamos részei láthatóak az íves része pedig a lakatpátban helyezkedik el. Azonban nem gátolja semmi, hogy a lakat ne legyen "befűzhető - befordítható" a pántba, így akár az íves része is szabaddá tehető, vagyis a vágási kísérlet a kengyel bármely részén megtörténhet.
A kengyelvédett típusoknál a lakat házát úgy alakították ki, hogy az mindkét oldalon takarja a kengyel párhuzamos részeit a lehető legnagyobb mértékben. Az előny amely így keletkezett az, hogy a kengyel nem hozzáférhető, mert ahhoz előbb a lakatházon kell keresztül jutni, továbbá nem befordítható a pántba mert a magasra engedett ház azt nem teszi lehetővé. A kialakítás némileg szűkítheti a felhasználás lehetőségét, ilyen termék vásárlásakor legyen figyelemmel a kengyel alatti szélességre és magasságra egyaránt.
Nagyon ritkán előfordulhat, hogy sarokban (pl. normál ajtó és a tokja) elhelyezett pántok esetén ezeket a lakatokat nem tudjuk behelyezni vagy utána befordítani a helyükre, vásárláskor ezt is vegye figyelembe.
U, avagy a tömblakat
Ezek a típusok az alakjukból adódóan kapták nevüket, az egész kialakításuk és a kengyelük egyaránt eltér a szokványostól. A kengyel ezeknél a típusoknál lehet a legvastagabb és talán a legnehezebben hozzáférhető, így mindenféle levágási kísérlet ellen ezek a típusok kimagasló védelmet nyújtanak. Felhasználhatóságuk megítélésekor itt is a kengyel alatti és közötti távolságot kell kiemelten kezelni.
Számzáras lakat
Talán mindenki sejti mi is ez, igen, olyan lakatok amelyek kulcs helyett számjegyekből álló kód beállításával nyithatóak. Jellemzően a beállítható kód 3, 4 vagy 5 jegyű, a kódvariációk száma ezeknek megfelelően 1.000, 10.000 vagy 100.000 lehetőség. Általánosságban ezeket a típusokat kisebb értékek védelmére szánták, azonban találhatunk belőle kengyelvédett biztonsági verziót, vagy éppen vízálló változatot is. Vitathatatlan előnyük, hogy a kulcs nem maradhat otthon, valamint a kulcsmásolása is egy egyszerű feladat, hiszen csak el kell árulni a kódot az illetékeseknek. Jellemzően a kódot szabadon beállíthatjuk, valamint van lehetőség annak utólagos megváltoztatására is, igy ha szükséges ki lehet az új kulcsokat (kódokat) osztani.
Kültéri vagy rozsdamentes lakat
Működésükben ezek a típusok bármelyik fenti közül kikerülhetnek, esetükben a gyártás során felhasznált anyagok tekintetében találjuk meg a specialitást. Mivel a gyártó ezeket kültérre az időjárás mindenféle viszontagságának kitett körülményekre tervezi olyan anyagokat használ amelyek nem rozsdásodnak. A lakat kialakaítása is segítheti ezt, találhatunk a kengyel és a test találkozásánál és/vagy a kulcsnyílásnál műanyag zárósapkákat amelyek a víz bejutását hívatottak megakadályozni.
Fontos azonban azt leszögezni, hogy a fizika törvényeivel a gyártók sem tudnak mit kezdeni, ha a lakatba belefolyt a víz és a hőmérséklet 0 fok alá megy akkor az bizony meg fog fagyni.
Kültéri lakat kínálatunkat ide kattintva érheti el.
Készítette: Gyetkó Krisztián