Mérőszalag
Mérőszalag, mérőléc, collstock:
Ha mérőeszközről beszélünk, akkor a legáltalánosabb és mindenki által ismert dolog a mérőszalag. Ha meg kell mérnünk valamit, rögtön mindenkinek az első gondolata egy mérőszalag. Szerintem nincs olyan háztartás ma Magyarországon, ahol ne lenne egy kéznél a házban. Nagyon sok formája, változata van. Termékkínálatunkban megtalálhatóak hosszát tekintve 3m-től 50m-ig, öntapadós, fémszalagos vagy üvegszálas kivitelben, mágneses, nem mágneses formában, keskenyebb vagy szélesebb szalaggal, műanyagházas, gumiborítású, fémbetétes változatok. A mérőléc (collstock, vagy magyarosítva colostok) fából készül és széthajtogatható formában van jelen a maga 2m es hosszával a kínálatban.
Mérőszalag, mérőléc, collstock:
Néhány ezer évvel ezelőtt is, csak úgy, mint ma, volt igény arra, hogy valamit megmérjenek, hogy az mekkora is valójában. Erre volt az akkori embereknek bizonyos méretű sablonuk. Ez, hogy minél strapabíróbb legyen ("legyen kőből, fából, stb), úgy méregettek vele, hogy ez a ház 12 kő hosszú és 8 kő széles. Ez a mai ember fülének igen viccesen hangzik, valljuk be. Igenám, aztán rájöttek, hogy legyen könnyű. Ezután jöttek a fából készült sablonok. Aztán úgy gondolták, hogy kis helyen is elférjen, idővel szépen lépésről-lépésre kialakult a mai, egy házba felcsévélt forma, sokféle szalagtípussal.
Mára már olyan sok extrával rendelkeznek szinte, mint egy luxusautó.
· Nem mindegy a szalag végén található kampó mérete, formája, kialakítása. Ha szélesebb, mint maga a szalag, esetleg nem csak alul kampós, hanem felül is, akkor többféle módon tudjuk beakasztani, lehet megkönnyíti mérésünket.
· Minden esetben a mérőszalag első 50 cm-én szokott leghamarabb lekopni a számozás. Ezt a klönböző gyártók különböző fantázianevekkel elnevezett speciális bevonatokkal szokták minél inkább ellensúlyozni.
· Vannak a felezős mérőszalagok, amelyeken a szalagok két szélén két különböző számozás található. Az egyik számsor a normál számozás, a vele szemben lévő számsorban pedig az adott szám fele található. Ez megkímél minket a fejben számolástól, ha például egy adott méretet meg kell feleznünk.
· A lötyögős kampó. A szalag elején lévő kampó minden mérőszalagon lötyög. Ez nem hiba, hanem direkt van így. Ha valaminek a belső méretét akarjuk megmérni, a mérőszalag végét nekinyomjuk a mérendő tárgy belső oldalának, ekkor a kampó beljebb nyomódik és így kapjuk mega helyes 0 pontot. Ha külső méretet akarunk megmérni, akkor pedig bele akasztjuk a kampót a mérendő tárgy külsejébe és úgy húzzuk a mérőszalagot. Ekkor a kampó kijjebb húzódik és így kapjuk mega helyes 0 pontot.
· Mágneses vagy nem mágneses? A szalagok végén a kampó lehet ilyen. A vasiparban dolgozók hasznosnak ítélik. A többiek pedig szedegessék vele a lehullott csavarokat.
· A szalagok szélessége, íveltsége, merevsége sem mindegy. Egy meszebbre kitolható mérőszalagot beakaszthatunk egy olyan távolabb eső pontba is, amit két kézzel már nem érnénk át. Így hosszabb, távolabbi dolgokat is könnyebben megmérhetünk.
Nevük a német "MASSBAND" szóból jön tükörfordítással. A manpság forgalomban lévő mérőszalagok 99%-a classII. méréspontosságú osztályba tartozik. Ez annyit jelent, hogy 1m-en 0,5mm pontosságon belül kell lenniük. A classI. osztályba tartozóknál ez 0,2mm. Ezt a szalag elején fel szokták tüntetni a gyártók.