Mérőeszközök
Mérőeszköz-ök, mérőszalag, vonalzó, vízmérték, szögmérő, tolómérő:
Mérőeszköz: Az a technikai eszköz, amellyel a mérés elvégezhető, a mérési pontosságát és a megbízhatóságát jellemző tulajdonságai ismertek és ellenőrizhetők.
Etalon: Mérőeszköz, amely a mértékegység reprodukálására és fenntartására szolgál. Az etalonról származtatható át a mértékegység a használati etalonokra.
Tehát, hogy e két alapfogalmat tisztáztuk (ami amúgy vajmi kevés a metrológia, mint tudományág kitárgyalásához és megértéséhez), beszélhetünk a hétköznapi és egyszerű emberek által is használt mérőeszközökről, pl.: mérőszalag, vízmérték, derékszög, szögmérő, tolómérő, stb. A mérőeszközeink feladata, hogy az általunk mérni kívánt mennyiségeket, ezekhez az etalonokhoz hasonlítsák. Ez a gyakorlatban, azt jelenti, hogy pl. egy hitelesített mérőszalag szerinti egy méternek a lehető legközelebb kell állnia az országos, a nemzetközi vagy az elsődlegesnek kitüntetett etalon által meghatározott egy méterhez. Ugyanennek az elvnek kell teljesülnie a tömeg, a térfogat, illetve bármely más mértékegység tekintetében. Mérés esetében persze mindig, minden esetben kell, hogy beszéljünk tűrésről is, viszont csak az elv végig gondolásából adódóan csúnya dolog az, hogy egyáltalán van eltérés két különböző ’’egy méter’’ között.
Mérőeszközök, mérőszalag, vonalzó, vízmérték, szögmérő, tolómérő:
Bárki bármit csinál, készít, dolgozik, az első lépés mindig a mérés. Ugyanis meg kell tudnunk, hogy mekkora is lesz vagy mekkora is fér el abból, amit csinálni akarunk oda, ahova csinálni akarjuk. Milyen széles, milyen hosszú vagy magas, hány literes, milyen szögben álljon, stb.? És máris meghatároztuk egy mérőszalag, egy szögmérő vagy legalább egy vízmérték létét egy mesterembernél. Ezen felül használhatunk még munkánk folyamán derékszöget, vonalzót, burkolás során elengedhetetlen, hogy használjunk profilsablont, gépgyártásban, ha tized, század vagy ezred mm pontosságra kell dolgoznunk, akkor elengedhetetlen hogy legyen tolómérőnk, mikrométerünk.
Ezen a hétköznapinak mondott mérőeszközökön kívül megannyi ritkán használatos mérőeszköz is megtalálható termékkínálatunkban, pl.: faanyagok szárításánál használt nedvességmérő műszer, avagy a különböző indikátor órák.
Ejtsünk szót arról is, hogy a hagyományos eszközöknek lassan kezdenek elterjedni modern változataik, pl.:
-
mérőszalag - lézeres távolságmérő
-
hagyományos hőmérő - lézeres hőmérséklet mérő
-
szögmérő - digitális dőlésmérő
Jó-jó, nem teljesen lehet egyiket a másikkal kiváltani, mert még vannak olyan helyzetek, amikor nem mindent lehet megmérni az új dolgokkal, mint amit a régiekkel, pl.: a digitális dőlésmérővel csak vertikálisan lehet dolgozni, horizontálisan nem. A lézeres távolságmérővel is csak azt tudjuk megmérni, hogy egy már ott lévő dolog milyen messze van azt már nehézkes kimilliméterezni, hogyha mi akarunk pontos méretre illeszteni valamit.