Villanyszerelő és forrasztástechnikai szerszámok
A villanyszerelő szerszámok és kellékek mellett ebben a termékkategóriában még megtalálhatóak a forrasztástechnikához köthető eszközök. A villanyszerelő szerszámok közé tartoznak a kábelbehúzók, fáziskeresők, szigetelőszalagok, kábelkötegelők, multiméterek. A forrasztástechnikában használatos szerszámok közé pedig a forrasztópákák, forrasztópisztolyok, forrasztóállomások és ónszippantók. A villanyszerelés egyik alapja a megfelelő minőségű szerszámok, kellékek. Célszerű minden használat előtt ellenőrizni ezek állapotát. Sok esetben előfordul, hogy a munkavégzés feszültség alatt történik, ezért egy rossz szerszámmal végzett munka során, fennáll a kockázata, hogy nagyobb baj is történhet. Ezért egy megfelelő minőségű szerszám, megkönnyítheti a munkát. A rossz műszaki állapotú szerszámokat le kell selejtezni. A hegesztéshez hasonlóan a forrasztással is a fémek közti kötéseket lehet létrehozni. Ezek a diffúziós kötések közé sorolhatók, ami az alapanyagok megolvadása nélkül hozhatók létre. A forrasztás minden esetben egy kisebb olvadásponttal rendelkező- valamint az alapanyagtól eltérő anyag segítségével történik.
A villanyszerelő szerszámok között mindenféleképpen meg kell említeni a fáziskeresőt vagy fázisceruzát. Ez nagyon hasonlít egy szimpla csavarhúzóra, ám ennek ennél sokkal fontosabb szerepe van a villanyszerelésben. Ez egy egypólussal rendelkező eszköz, amit egyen- vagy váltóáram mérésére lehet használni, általában fémes érintkezés nélkül. A fázisceruza nyelébe egy ellenállás, valamint egy kisülési cső található, amik sorban vannak kötve. A csavarhúzóra hasonlító részt kell az áramforráshoz érinteni, másik végét pedig az ujjunkkal megérinteni, így amennyiben van feszültség az általunk mért helyen, akkor a nyélben található elektródák világítani fognak. Az újabb fáziskeresők hasonlóak, mint a klasszikus fázisceruzák, alakjuk kicsit vastagabb, a tok általában erősebb műanyagból készül. A fáziskeresők LED világítással vannak ellátva és többsége már hangjelzővel, valamint érzékenység állító kapcsolóval is rendelkezhet.
A multiméter egyen- és váltóáram feszültségének mérésére használt, több funkciós eszköz, ami lehet manuális vagy automata. Némelyik összetettebb multiméter akár több funkcióval is rendelkezhet, ezáltal további mérésekre is alkalmasak. Lehet velük akár dióda tesztet végezni, ellenállást és folytonosságot- vagy némelyik típussal akár hőmérsékletet, kapacitást is mérni. A multiméterek felépítése 3 részre bontható. Az alsó részen különböző csatlakozók helyezkednek el, ezekhez lehet csatlakoztatni a készülékhez szükséges tartozékokat, a mérési tulajdonságok függvényében. A középső részen található egy kapcsoló, amivel a mérési egységet és tartományt lehet kiválasztani. A felső rész pedig egy digitális kijelzővel van ellátva, amin a mérési adatok láthatóak.
A kábelbehúzók segítségével egyszerűen lehet kábeleket behúzni vagy betolni egy csatornába, csőbe. Ezeknek kellően merevnek kell lenniük ahhoz, hogy megfelelően lehessen használni akár több kanyarral ellátott csatornákban is. Ellenkező esetben be is hullámosodhat és elakadhat, ami akadályozhatja a munkafolyamatot. Ezen felül nagy szakítószilárdsággal is rendelkezni kell, hogy a vastagabb kábeleket is be lehessen húzni vele.
A kábelkötegelőt vagy másnéven gyorskötözőt különböző tárgyak rögzítésére használják. Legfőképpen elektromos kábeleknél alkalmazzák, ám alacsony ára miatt eléggé elterjedt és számos más területen is előfordulhat. Ez a műanyag kellék két részből áll, egy fejből és egy fogazott, hajlékony szárból. Használata igen egyszerű, a szárat a fején átdugva, közben figyelve arra, hogy a száron található fogak a fejen található nyelvvel találkozzanak, egy hurok képződik. Ezt a hurkot a szár húzásával egyre jobban lehet szorítani, míg el nem érjük a kívánt szorosságot. A száron található fogak, valamint a fejen található nyelv megakadályozza a hurok szétcsúszását, roncsolás nélkül nem lehet a kábelkötegelőt szétszedni.
A forrasztópáka szintén az egyszerű szerszámok közé sorolható. Többnyire elektromos eszközök vezetékek összekapcsolására, áramkörök forrasztásához használják. Könnyű használata lehetővé teszi, hogy hobby barkácsolók is tudják kezelni, nem szükséges hozzá profi tudás. Egy forrasztáshoz elengedhetetlen egy minőségi forrasztópáka, ami megfelelő hőt biztosít a forrasztóanyag megolvasztásához. A szigetelt fogantyú lehetővé teszi az egyébként forró szerszám kézben tartását, a páka hegye pedig a forrasztás végbemenetelét. A forrasztóállomáshoz csatlakozik a páka, és ezáltal szabályozható a hőmérséklete, ha ezt a páka a típusa is engedi. A forrasztási művelet során szükség lehet még az ónszippantóra is. Az ónszippantóval könnyen eltávolíthatók a félrement ón cseppek, vagy korrigálhatók is, amennyiben több ón került volna az anyagra az olvasztás során.