Szablyafűrész
A szablyafűrész (vagy más néven orrfűrész) egy motoros fémfűrész. Egy szablyafűrésszel tulajdonképpen minden olyan vágási munkát elvégezhetünk, melyre más eszközök nem alkalmasak. Legyen szó akár csövekről, szegecsekről, fáról, gipszkartonról, fémről, tégláról vagy bármilyen egyéb kerti, építészeti és barkácsolási munkáról, egy szablyafűrész praktikus szerszámgépként áll rendelkezésünkre. Markolatának és géptestének kialakításának köszönhetően jól tartható, jól megmarkolható és biztonságosan használható szerszámnak tekinthető. Léteznek belőle akkumulátoros és hálózati adapteres változatok. Kínálatunkban mindkét fajta megtalálható. Az akkumulátoros változattal való munkavégzés kevésbé helyhez kötött ám az akkumulátor üzemideje az évek alatt romlik. Attól viszont nem kell aggódni, hogy maga a töltési sok időt vesz igénybe ugyanis a YATO YT-82814 akkus szablyafűrész töltési ideje mindössze egy óra.
Ha szablyafűrész vásárláson töri a fejét, fontos eldöntenie milyen teljesítményű gépre van szüksége, továbbá alkalmas fűrészlapot kell választania az adott munka helyes kivitelezése érdekében. Attól függően érdemes megnézni a szablyafűrész teljesítményét, hogy milyen gyakran és milyen típusú munkához szeretné használni majd azt. A megfelelő fűrészlap kiválasztását pedig az elvágandó anyaghoz kell igazítania. Utóbbiból adódóan az egyes anyagokhoz más-és más fűrészlapok alkalmasak. A különböző anyagokhoz alkalmas fűrészlapok fogainak sűrűsége, mélysége és anyaga különböznek. Kínálatunkban fához, fémhez és téglához alkalmas fűrészlapok találhatóak. Bár vannak több anyaghoz is alkalmatos fűrészlapok, az adott anyaghoz illő speciális fűrészlap használatával hatékonyabb, precízebb munka végezhető el, így azt jobban ajánljuk. A YATO kínálatában kizárólag egy anyagra alkalmatos fűrészlapok kaphatóak, mint például a YATO YT-33950 téglához való orrfűrészlap vagy a MILWAUKEE 48005788 fémhez való orrfűrészlap. Egyes fűrészlapok lehetővé teszik az egyenes vonalú fűrészelést a vibrációs konfigurációnak köszönhetően. Azonban a vibráció nagysága csökkenti a precizitást, így nem minden esetben jöhet jól a nagy vibrációjú mozgás munkavégzés közben. A sebességbeállító tárcsa segít a megmunkálandó anyaghoz igazítani a fűrészelési mozgás sebességét. Lassabb tempó precízebb vágást tesz lehetővé. Továbbá keményebb anyagok (például fém) vágásánál is érdemesebb lassú sebességgel dolgozni. Gyorsabb vágás puhább anyagok megmunkálásánál ajánlatos (például fánál), ám ez nem tesz lehetővé olyan pontos munkát. Miután kiválasztottuk a számunkra megfelelő fűrészlapot bele kell helyezni magát a lapot a fűrész testébe. Ehhez biztonsági okokból először fontos mindig kihúzni a gépet a konnektorból vagy eltávolítani az akkumulátort belőle. Ezután a fűrészlap hüvelybe való behelyezése következik. Ez valószínűleg gyorsan, segítő eszközök (például kulcs) bevonása nélkül lehetséges egy fél mozdulattal. Ha megtörtént a behelyezés a szorítóhüvely lezárásával kell rögzíteni a behelyezett fűrészlapot. Ajánlatos kétszer is leellenőrizni a szorítóhüvely helyzetét (kioldott vagy zárt) a balesetek elkerülése érdekében. A megfelelő védőkesztyű és testet takaró ruházat elengedhetetlen kellékei a munkának. Fontos környezeti tényező a munka megkezdése előtt a megmunkálandó anyag mögött rendelkezésre álló elegendő szabad tér, hogy vágás közben ne ütközhessen bele semmiben a fűrész. Így elkerülhető egy esetleges elektromos vezetékbe való belevágás, mikor gipszkarton falon történik a munka. Az anyagba történő első vágás mindenképpen alacsony sebességen történő úgymond próbavágás legyen, majd a megnövelt, megfelelő sebességen megmunkált anyag befejezéséhez közeledve újra csökkentsük a vágás sebességét. A fűrészlap mozgásának teljes leállását meg kell várni, mielőtt a fűrészlap visszahúzása megtörténne a munkadarabról.
A fűrész használatának alapja a szablyafűrész sima felületű orra (vagy más néven a csúszósaru). Ez biztosít stabilitást a gépnek és olykor a megmunkálandó anyagnak is. Vannak olyan gépek, melyeken a csúszósarut hátrébb és előrébb lehet állítani. Ennek előnye a gépben lévő fűrészlap élettartamának meghosszabbítása. A csúszósaru funkciója ezen felül, hogy a fűrész hátsó felének megemelésekor távpontot nyújt. Olykor a fűrészlap lassabban mozog az anyagban, megnehezítve ezzel a vágást. Ennek két oka lehet: vagy régi, csorba a gépben lévő fűrészlap vagy gyengébb mozdulatokkal kell megpróbálni a vágást, ugyanis vastagabb/erősebb anyagnál a terhelés mérséklésével a fogak egy kisebb elvágandó szakaszra koncentrálhatnak. Miután befejeződött a vágás a megmunkált anyaghoz és a fűrészlaphoz érni tilos, ugyanis valószínűleg forró és égési sérüléseket okozhat.