Válaszok zárbetéttel kapcsolatos kérdésekre.
Mik azok a zárbetétek?
A zárbetét az ajtó azon a része amely magát a kulcsot befogadja. Hívják még cilinderbetétnek, vagy hengerzárbetétnek. Semmiképpen sem összekeverendő a zárral avagy zártesttel, ugyanis az, az ajtó azon része amit a zárbetét működtet, aminek a nyelve van, ami gyakorlatilag a zárást végzi.
Zárbetétek csoportosítása:
Zárbetétek többféleképpen csoportosíthatóak:
- kulcsvezetés szerint : vízszintes, függőleges
- kivitel (szín) szerint : réz (arany), nikkelezett (ezüst színű de nem fényes), krómozott (ezüst színű és fényes)
- biztonsági fokuk szerint : (itt rengeteg teória létezik, egy egyszerűt és átláthatóat választottunk)
1. csupasz zárbetétek: min. 5 csappal rendelkeznek, de semmilyen speciális nyitási elleni védelmet nem tartalmaznak
2. alap biztonságot nyújtó zárbetétek : 5 csappal és fúrásvédelemmel rendelkeznek
3. közepes biztonságot nyújtó zárbetétek : min. 6 csappal, a házban és a hengerben egyaránt fúrásvédelemmel rendelkeznek. Felépítésük masszív.
4. jó biztonságot nyújtó zárbetétek: min. 6 csappal, a házban és a hengerben egyaránt fúrásvédelemmel rendelkeznek. Felépítésük masszív. Kulcsvezetésük vízszintes. Általában a kulcsai csak kódkártyával másolhatóak.
5. Kiváló biztonságot nyújtó zárbetétek: több mint 6 csapot tartalmaz, további tulajdonságait tekintve megegyezik a 4. kategóriával. Esetenként kiegészítve speciális védelmekkel, pl.: törés elleni, savazás elleni, magkihúzás elleni, kopogtatás elleni. Ezen kategória esetén vizsgáljuk meg magát az ajtót, hogy érdemes-e bele ilyen (relatíve drága) zárbetétet vásárolni.
Hogyan működnek a zárbetétek?
//www.youtube.com/watch?v=Wtl2hmHZCLw
Zárbetétek és zárak viszonya
Zárnak az ajtó azon részét - részegységét nevezzük, amely magát a zárás és nyitás műveletét elvégzi. Csakhogy egyértelmű legyen a zár az aminek a nyelve van, vagy nyelvei vannak. A zár az amit a kilincs lenyomásával működtetünk.
A zárak számottevő részét kapcsolatba lehet hozni valamilyen kulccsal. Ha az a kulcs valahogy így néz ki akkor kulcsos az a zár tartozékának tekintendő, ekkor kulcsos zárról beszélünk.
Ha a zárunkon egy ilyen lyuk tátong, vagy azt a lyukat kitölti egy alakját tekintve pontosan odaillő zárbetét, akkor un. cilinderes zárról beszélünk.
A cilinderes zárak és a zárbetétek külön létező (és megvásárolható) termékek ugyan, de használatuknak csak együttesen van értelme.
Külső megjelenése nikkelezett, krómozott, réz
réz (arany), nikkelezett (ezüst színű de nem fényes), krómozott (ezüst színű és fényes)
A zárbetétek kinézete semmit nem árul el annak minőségéről, a színválaszték kizárólag esztétikai okkal magyarázható.
Zárbetétek alakja
Zárbetétekről kevesen gondolnák, hogy az itthon megszokottól eltérő alakkal is készülnek. A Magyarországon és általában Európában előforduló zárbetéteket europrofil-nak nevezzük, a valóságban viszont létezik egy ovális alakkal rendelkező melyet skandináv típusnak, és egy kerek alakkal bíró amerikai típus is.
Kulcsvezetés
Azaz milyen állásban helyezzük be a kulcsot a zárbetétbe. Függőlegesen helyezzük be az un. fogazott kulcsokat. Vízszintesen helyezzük be az un. lapmart vagy pontfúrt kulcsokat. Az utóbbit bármely oldalával felfelé be lehet helyezni. A vízszintes kulcsvezetésű zárbetétekről általánosságban elmondható, hogy biztonságosabbak, mert bizonyos nyitási módok ellen védettebbek.
Zárbetétek karbantartása
A megfelelő karbantartás zárbetét esetén azt jelenti, hogy nem teszünk vele semmit. Konkrétan, NEM juttatunk bele a motorolaj, műszerolaj, étolaj hármasból, nem szedjük szét kitakarítani.
Információk, melyek birtokában induljon zárbetétet vásárolni
A szaküzletben mindenképpen fel fogják tenni a következő kérdéseket:
- Milyen méretű zárbetétre van szüksége?
- Hány kulcsos zárbetétre, vagy hány plusz kulcsmásolatra van szüksége?
- Milyen kategóriájú zárbetétre van szüksége?
- Milyen kivitelű (színű) zárbetétre van szüksége?
A fenti kérdések mindegyikére jó ha tud választ adni, de a legfontosabb az első kérdés válaszának ismerete, mert annak megválaszolásában az eladó sem tud segíteni, míg a többi vele megvitatható.
Garanciáról általánosságban
A forgalmazók a gyártó által adott garanciát adják át a vevőnek. Ez minimum 1 év de sok termék esetében a gyártók 2-3-5 év garanciát is vállalnak. Hiba esetén azt az üzletet kell felkeresni ahol vette a terméket.
Csapok száma
A csapok a zárbetét belsejében elhelyezkedő általában rézből, ritkán acélból készült henger alakú egyik végén legömbölyített alkatrészek. Feladata a kulcs azonosítása és a nyitás engedése megfelelő kulcs esetén. A szaknyelv 5-6-8-10... csapos zárbetétről beszél, amely azt jelenti, hogy a zárbetétben oldalanként annyi csap helyezkedik el. Hogy ez miért jó? Azért mert több csap az több kulcsvariációt jelent, azért mert azon betörési módoknál ahol a betörés a csapok manipulálásával történik ott több csappal kell "megküzdeni".
Felfúrás elleni védelem
A zárbetéten való túljutás betörők által gyakran használt módszere a zárbetét kifúrása avagy felfúrása. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy fúrógép és fúróhegyek segítségével a zárbetét hengerét vagy házát átfúrják, ezáltal a benne található alkatrészek nem tudják ellátni feladatukat, így kulcs nélkül is nyithatóvá válik. A védelem ellene keményfém - gyártás során történő - beépítését jelenti a zárbetét házába és hengerébe. A keményfém elhelyezése viszont csak nehezebben kifúrhatóvá teszi a zárbetétet, nem kifúrhatatlanná! Az előző mondat ellenére a védelem valóság, mert az alapszabály itt is érvényes : a betörőnek mindene van, csak ideje nincs!
Törés elleni védelem
Amennyiben a zárbetét nem megfelelő körültekintéssel lett beépítve és annyira kilóg, hogy egy fogóval megfogható, akkor fennáll a zártörés veszélye. A legegyszerűbb módja a védekezésnek, hogy a zárbetét ne lógjon ki több mint 3mm-t az ajtó vagy a veretgarnitúra síkjából. A valóságban léteznek - szinte csak a prémium kategóriában - olyan zárbetétek melyek a szükséges helyen acél un. törésvédő híddal készülnek.
Kopogtatás elleni védelem
A kopogtatásos módszer új, de terjed állítólag. A gyártók különböző módszereket alkottak az ellene történő védekezéshez. Annyit tudunk mondani, ha rá van írva, hogy ellene védett, higgyük el.
Manipulációs nyitás elleni védelem
Igazán azt, hogy a manipulációs nyitás mit is jelent még sehol nem láttuk definiálva, de a "köznyelv" szóhasználatában ez azokat a betörési módokat jelenti amelyek a zárbetét mechanikai sérülése nélkül véghez vihetőek. Ebből kifolyólag ide sorolandó a kopogtatás, a fésülés, a rezgő nyitó használata. Megismételjük ez a mi véleményünk.
Savazás elleni védelem
Interneten terjedő legendák szerint, mivel a zárbetétek többségének a belső alkatrészei rézből készülnek, megfelelő töménységű sav befecskendezésével azok tönkretehetőek. Elvileg működhet, de a gyakorlatban még nem találkoztunk vele, sőt, még olyannal se beszéltünk aki látott ilyet. (-: A gyártók azzal "védekeznek", hogy bizonyos alkatrészeket acélból készítenek.
Vészfunkció
Más néven dupla kuplung. Egyes zárbetétek alapszolgáltatásként tudják, másokhoz egyedileg rendelhető. Alap esetben, ha egy zárbetét egyik oldalában benne van a kulcs és az el van fordítva, akkor az a másik oldalról nem működtethető. Ez nem is lenne gond, de ha a bent tartózkodó idős néni rosszul lesz és ráfordított a a zárat , vagy a huzat becsapja az ajtót amiben benne van a kulcs, akkor hiába van nálunk másik kulcs akkor sem tudunk bemenni. A vészfunkció szolgáltatás erre nyújt megoldást, mert segítségével a másik oldalról is működtethetővé válik a zárbetét, azaz az idős néni segítséghez jut, a húsleves meg nem ég oda míg a lépcsőházban várakozva várjuk a lakatost.
Másolásvédelem és kódkártya
A zárbetétek gyártóinak biztonsági megoldása az illetéktelen kulcsmásolás megakadályozására. Ezen zárbetétek vásárlásakor a dobozában egy sorszámozott kártyát találunk, amelyre kulcsmásoltatás esetén lesz szükségünk. A zárbetétek kategóriájától függően vagy a gyártó által kijelölt kulcsmásolóknál, vagy a gyártó vezérképviseleténél, vagy csak a gyárban készíttethető kulcsmásolat, azonban mindenhol szükséges a kapott kódkártya bemutatása, amely nélkül a másolat elkészítését meg fogják tagadni.
Zárbetét hevederzárakhoz
Hevederzárak esetén a szokványostól eltérő zárbetét alkalmazása szükséges. A szokványostól való eltérést az un. tolókavivő jelenti, mert míg általános zárbetét esetén egy 25-30 fokos szögben álló "bütyökről" beszélünk, addig itt fogaskerék található mint a zár működtetésének eszköze.
A különböző típusú hevederzárbetétek - eltekintve a kulcsvezetéstől, kiviteltől, stb. - a fogaskerék jellemzőiben térhetnek el egymástól. A fogaskerék tipikus, és vásárlásnál szükséges jellemzői a következőek:
- a fogaskeréken található fogak száma
- a fogaskerék külső átmérője
A hevederzárbetétek méretei is változóak természetesen, de a legelterjedtebb a 30x55 és a 30x70 mm hosszúságú.
Zárbetét garázsajtókhoz
Billenő garázsajtókban általában olyan zárbetét található, amelyet félbetétként, vagy 30x10-es zárbetétként ismerhet. Ilyen zárbetétet szinte minden márkajelzés alatt talál, de kiválasztásánál ügyeljen arra, hogy a tolókavivő helyes pozícióban álljon, avagy annak állása változtatható legyen.
Csap a csapban
Prémium kategóriás zárbetétek ismérve. A kulcs rajzolatát meghatározó csapok párosával, egymásban helyezkednek el.
Törésvédő híd
Amennyiben olyan zárbetétet vásárolunk amely törésvédő híddal felszerelt, akkor ezt értsük úgy hogy a zárbetét azon részén ahol zártöréskor tipikusan kettétörik, ott acél erősítést kapott, s mivel ez áthidalja a zárbetét rögzítéséhez szükséges furatot, így hídnak hívják.
Vezérkulcsozhatóság, főkulcsozhatóság
A vezérkulcsos és főkulcsos kifejezések zárbetét rendszereket takarnak. A vezérkulcsozhatóság, főkulcsozhatóség mint a zárbetét jellemzője azt takarja, hogy adott típusból milyen bonyolultságú, vagy hány betétből álló rendszer alakítható ki.
Oldalcsap, oldalcsapos
A zárbetétek egyszerűbb típusai egyetlen sor csappal rendelkeznek amelyek alul, a henger alatt helyezkednek el. Egyes, nem az alap kategóriába sorolható zárbetétek rendelkeznek több csapsorral, amelyek a henger oldalába vagy tetejébe kerültek beépítésre. Az oldalcsapos zárbetétek fokozottabb védelmet nyújtanak a manipulációs nyitási módozatok ellen, valamint nagyobb főkulcsozhatóságot biztosítanak.
Aktív - passzív csap
A zárbetétek belsejében elhelyezkedő csapok azon részét amely nem rugóval előfeszített, passzív csapnak nevezzük. A rugóval előfeszítettek az aktív csapok. Minden típusnál a passzív csapok minimum 5-6 aktív csap jelenléte mellett helyezkednek el.
Kulcsprofil
A legegyszerűbben megfogalmazva, a kulcslyuk alakja. Ha tüzetesebben megvizsgáljuk egy zárbetét kulcslyukát akkor láthatjuk, hogy különböző vállak és mélyedések alkotják, melyek által nem csak egy négyszögletes szabályos lyukat látunk. Ezeknek a vállaknak és mélyedéseknek az a feladata, hogy a kulcsot megvezesse, valamint csak a beleillő kulcstípus betolását engedélyezze.
Zárbetét rendszer, avagy zárrendszer
Zárbetétek és kulcsok rendszere, ahol zárbetétenként meghatározható mely kulcs vagy kulcsok nyithatják és melyek nem.
Több típusa létezik:
- Azonos zárlatú rendszer : több zárbetétet egy közös kulcs működtet. A közös kulcsból bármennyi másolat készülhet. Segítségével kevesebb kulcsra van szüksége. Bizonyos típusok esetén lakattal is kiegészíthető a rendszer.
- Főkulcsos rendszer : zárbetétek és kulcsok rendszere, ahol minden zárbetétnek egyedi kulcsa van mely a a rendszer többi tagját nem nyitja, azonban van egy olyan kulcs amely az össze s zárbetétet nyitja. Természetesen olyan zárbetét is lehet amit csak a főkulcs nyit. pl.: szálloda, ahol minden szobának saját kulcsa van, de a takarító mindenhová bejut az egyetlen nála lévő kulccsal a főkulccsal. Itt is igaz, hogy minden kulcsból tetszőleges rendelhető. Főkulcsos rendszer tartalmazhat akár azonos zárlatú alrendszereket is.
- Vezérkulcsos rendszer : gyakorlatilag főkulcs rendszerek, rendszere. Lényegében a kulcsoknak hierarchiája tágabb, mert a főkulcsrendszerek felett áll még egy vezérkulcs amely az összes főkulcsrendszerbe foglalt zárbetétet nyitja. Az előző példával élve, egy hotel esetén a szobáknak van egyedi kulcsa. Minden szinten más takarít, így minden szinthez van egy főkulcs, amely az adott szinten lévő összes szobát nyitja, de többi szint szobáit már nem. Viszont van az igazgatónak egy vezérkulcsa, amely már minden szint, minden szobáját nyitja.
Szimmetrikus és aszimmetrikus zárbetétek
Szimmetrikus zárbetétnek azokat nevezzük amelyek két oldala egyforma hosszúságú, amelynek különböző hosszúságúak az oldalai, azok az aszimmetrikus zárbetétek.
30x30-as zárbetétnél nincsen kisebb?
De van. Kicsit konkrétabban, már létezik 22x22-es méret is amelyet rendelésre be is tudunk szerezni, de erről tudni kell, hogy oldalanként 3 csapot tartalmaz ezért a biztosítók általában nem fogadják el mint a védelem eszköze. 25x25 az az ismereteink szerint legkisebb méret, mely oldalanként már 5 csapot tartalmaz. 26x26 mm-es méretben már oldalanként 6 csapos zárbetétek is léteznek.
A 30x30-as zárbetét is túlságosan kilóg az ajtóból mit tehetek?
Amennyiben a 30x30 zárbetét csak néhány milliméterrel hosszabb akkor válassza a 25x25 vagy 26x26-os méretet. Amennyiben még mindig túlságosan kilóg , akkor javasoljuk un. törésvédő pajzs vagy rozetta felszerelését, amellyel az ajtó kívülre eső fele gyakorlatilag megvastagítható arra szintre, hogy a zárbetétet megvédje. Ilyen pajzsok léteznek 8 - 10 -14 mm-es vastagítással, valamint léteznek belülről ill. kívülről felszerelendő változatok.
Hány kulcs jár egy zárbetéthez?
Általánosságban 3 vagy 5, ritkán 6.
A fogazott kulcsos zárbetéteket szinte mindig 3 kulccsal hozzák forgalomba, felárért kaphatóak néhány gyártónál 5 kulcsosok is.
A pontfúrt vagy lapmart kulcsos betétek pedig szinte mindig 5 kulccsal kerülnek forgalomba.
Minden fajta zárbetét alkalmas zárrendszer készítésére?
Az elméleti válasz, igen. Azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy ilyen rendszereket nem 2 hónapra készíttet az ember, ezért érdemes mindenképpen olyan zárbetétből készíttetni ami hosszú ideig képes lesz kiszolgálni használóit. Ha nem biztos a választásában keressen minket bizalommal.