
Csörlő
Az elektromos csörlő az emelők kategóriájába sorolható, melyben a legegyszerűbb kézi csörlőktől kezdve a láncos emelőkön át egészen a darukig és az emelő gerendákig mindennel találkozhatunk. Mindegyik eszköz más és más típusú feladathoz alkalmas. Egy elektromos csörlő nagyobb súlyú tárgyak függőleges irányú, nagyobb magasságba történő mozgatását és emelését teszi lehetővé. Létezik belőle kézi változat is, mely ugyanolyan egyszerű kezelést biztosít, mint elektromos változata. A kézi változathoz képest az az elektromotoros kivitel nagyobb teljesítménnyel rendelkezik. Bár a kézi változatoknak a hétköznapi használatban nagyobb szerepe van, az elektromos fajtákkal való munkavégzés sokkal hatékonyabb, könnyebb és gyorsabb. Az elektromos változattal rendkívül hatékonyabb, gyors és egyszerű a munkavégzés végezhető, mivel míg a kézi változathoz saját erőnket szükséges használnunk egy elektromos változat nem igényel emberi fizikumot. A csörlők, legyen szó akár kézi akár elektromos változatokról egy fogaskerekes áttétes meghajtással vannak ellátva, amit egyszerűen egy elektromos vezérlővel lehet működtetni. Kínálatunkban kisebb és nagyobb teljesítményű elektromos csörlőket is megtalál, igénye szerint. Egy nagyobb teljesítményű csörlő akár az építőiparban is használatos kisebb súlyú tárgyak emeléséhez.
A YATO csörlők egy fonott acélkábelből, egy villanymotorból, egy alacsony fordulatszámú hajtóműből, egy elektromechanikus fékből, egy hosszú elektromos kábelen lévő vezérlőkonzolból és egy mechanikus végálláskapcsolóból állnak. Az elektromechanikus fék feladata, hogy blokkolja a hajtóművet áramszünet esetén a motorban. Az elektromos csörlő működése szerint emelő mechanizmust, a működtető mechanizmust, forgószerkezetet, fémszerkezetet és egyesesetekben hézagoló mechanizmust tartalmaz. Egy csörlő alapvető működési mechanizmusa a felfüggesztett rendszerből és a csörlőből álló emelő mechanizmus. A nehezebb tárgyak felemeléséhez szolgálaló hidraulikus rendszer is ide sorolandó. Az elektromos csörlők előnye, hogy rendkívül alacsony zajszinttel működnek. Hosszú élettartamúak, ebből kifolyólag ritkán szükséges szervízelésükre költeni. Mivel mechanikus és elektromágneses fékkel is rendelkeznek, ezért megbízható gépeknek számítanak. Jellemzőjük, hogy két sebességes elektromos láncosemelővel rendelkeznek, így két fokozatban is lehetővé téve a vele való emelési munkát. A teher vízszintes és függőleges mozgásához, illetve a csörlő pozíciójának beállításához a működési mechanizmus használandó. Egyes csörlő típusokat darukon is szoktak alkalmazni, más változatai pedig megtalálhatóak műhelyekben, raktárakban egyaránt. A darukon használatos csörlők jóval nagyobb teherbírással elbírnak, akár több tonna megmozgatására is alkalmasak.
Egy elektromos csörlő és egy elektromos emelő között számos különbég fellelhető. Míg az elektromos emelővel emelni szoktunk dolgokat, addig a csörlő vontatásra is alkalmazható. Emelési magassága is jelentősen eltér a két gépnek. Bizonyos csörlőtípusok akár 100 méter hosszúságú kábellel is rendelkezhetnek, míg az emelők általában csak 6,9 és 12 méter hosszúságúval. Az emelők sebessége is különbözik egymástól. Egy csörlő körülbelül 2 méter/perccel gyorsabban végzi el ugyanazt a feladatot, mint egy emelő. Ez az időtartam azonban az emelendő súlytól is könnyen függhet. A két eszköz mozgási iránya is más. Míg egy elektromos emelő jobbra és balra forgatható, addig egy csörlő fix helyzetben használható.
Elektromos csörlő kiválasztása során a legfontosabb szempontnak a teherbírásnak kell lennie. Az elektromos emelőgépek akár 80 tonnáig képesek 30 méret magasságig is felemelni a rájuk erősített terhet. Kínálatunkban elérhető YATO YT-5902 kisebb teljesítményű elektromos csörlő akár 300 kg terhelést is elbír, mely a felfogatásra és az emelendő, illetve húzandó maximum súlyra is értendő. A YATO YT-5905 nagyobb teljesítményű elektromos csörlő az előző dupláját, vagyis 600 kg-os terhelést is elbír az 1050 Wattos teljesítményének és a kábel erősségének köszönhetően. Egy csörlő teljesítménye tehát ugyancsak megnézendő a teherbírás szempontjából. Érdemes lehet még az emelési magasság mellett a drótkötél hosszát is figyelembe venni. A csörlők különböző biztonsági felszereléssel vannak ellátva, így például megtalálható kiegészítő funkciója lehet egyes elektromos csörlőknek a kiakadás gátló és az automata fékrendszer.
Csörlőkkel való munkavégzés alatt a megfelelő biztonsági előírások betartása éppolyan fontos, mint bármilyen más szerszámgépnél. Védőfelszerelés viselése mellett a csörlők rendszeres ellenőrzéséről sem szabad megfeledkezni.