Csiszoló, reszelő szerszámok
Csiszolásról általában a faiparban beszélhetünk. A csiszolás a felületkezelés alapja, ami a gyártásból adódóan a felületen keletkezett egyenetlenégek eltüntetését jelenti, ezentúl segíthet a fa természetes szépségének elérésében is. A Yato csiszoló eszközök továbbá nem csak a faiparban használatosak, hanem akár eltávolítható velük a rozsda a fém felületekről vagy az üvegszálak fényesítését is elősegíthetik.
Az elkészítendő munkadarab felületi simasága manapság már szinte mindenhol elvárt, néha kivételt képeznek azok a helyzetek vagy szituációk amikor nem konkrétan látható pozícióban helyezkednek el a munkadarabok, mint például tetőszerkezetek esetén. A csiszolással lehet a felületi simaságot elérni, ezenkívül felkészíti és biztosítja a fafelületet a későbbi festésre vagy lakkozásra, hogy könnyedén felvihetők legyenek a felületre és a legjobban nézzenek ki. Ez a lépés a legfontosabb a famegmunkálás során.Ennek 3 fázisa van, amik a csiszoló anyagok érdessége alapján kerülnek elkülönítésre. A csiszolóanyagok érdességét a gyártók egy „P” és egy számértékkel jelölik általában.
A Yato csiszolópapír, mint ahogyan a neve is jelzi egy csiszolásra használható szerszám. Három rétegből áll össze. Az első réteg a hordozóréteg másnéven papír, a második réteg a ragasztó, ami általában műgyanta vagy enyv és a harmadik réteg a szemcsék. A csiszolópapírok különböznek a szemcsék anyagában és méretében, általánosságban a szemcseméret alapján kategorizálják be az egyes papírokat. Az anyag előkészítéséhez szükség van a csiszolásra, aminek segítségével akár egy régebbi festéket is el lehet távolítani egy adott fafelületről. A nagyobb méretű és ritkás szemcsék elhelyezkedése a csiszolópapíron durvább felületet eredményez. A durva csiszolópapírral kevesebb erőkifejtéssel és gyorsabban lehet az egyenetlenségeket kijavítani, a meglévő festéket, lakkot eltávolítani, vagy egy faanyagot szintezni és formázni, mint a finomabb típusokkal. Minél sűrűbbek és kisebbek a szemcsék, annál inkább finomabbnak számít egy csiszolópapír. A finomabb fajtákra a megmunkálás későbbi időszakában van inkább szükség, például polírozásra vagy simításra használják. A folyamat tehát a következőképpen néz ki. Először egy durva csiszolópapírral kiegyenlítésre kerül a fa, majd ezután egy finomabb papír segítségével eltüntethetők az egyenetlenségek, egészen addig kell csiszolni a finom papírral, amíg el nem érjük a kívánt simaságot. Mindig a csiszolandó felület szerint kell a Yato csiszolópapír típusát kiválasztani. A csiszolópapírok használhatóak akár csiszolótömbbel is, valamint rezgő vagy forgólapos gépekkel egyaránt. A csiszológépek használata a nagyobb felületek esetén előnyösebb, mint a kézi csiszolás, mivel a gépek által gyorsabban elvégezhető a művelet. A kézi csiszolás inkább a könnyeb csiszolási feladatok elvégzéséhez ajánlatos. A csiszológépekhez használatos papírok között érdemes megemlíteni a Fiber tárcsákat. Ezek a kör alakú csiszolópapírok általában 125mm-es, valamint 225mm-es átmérőjűek. Használják egyaránt asztalosok, festők, autófényezők, gipszkartonozók, de más egyéb szakmákban is előfordulhatnak. Mindkét változatot gyártják lyuggatott, illetve teli változatban is. A lyuggatott változat olyan gépeknél használatos, amik rendelkeznek elszívóval. A csiszolás rengeteg port termel ezért elengedhetetlen a porvédő maszk használata, mivel a finom por belégzése hosszútávon egészségkárosodáshoz vezethet.
Ebbe a kategóriába tartoznak még a reszeléshez használt szerszámok, mint például a Yato reszelő és Yato ráspoly. A reszelő felületén párhuzamos ferde rovátkák helyezkednek el, míg a ráspolynál apró fogak. A reszelők finom, a ráspolyok durva felületeket eredményeznek. Nagyobb rész eltávolításához ráspolyt érdemes használni, de utána a felületet még reszelővel, valamint csiszolópapírral kell kezelni. Különböző alakúak lehetnek, a reszelők általában kerekek, félkerekek vagy laposok, míg a ráspolyok többnyire félkerekek. Célszerű ferdén mozgatni a reszelőt, ezzel megelőzve az anyag éleinél a szálak kitépődését, kitörését. Mindkét oldal reszelése után, a közepén maradt élt óvatosan le lehet reszelni. A reszelők és ráspolyok a használat közben eltelítődhetnek porral vagy akár gyantával is, így ezeknek a tisztításához ajánlatos egy erősebb súrolókefe használata.
A Yato drótkefék sörtéje lehet acél vagy réz. Készülhetnek egyenes, hajlított, több soros, vagy spirálos formában, fa- vagy műanyag nyéllel, kézi esetlegen sarokcsiszolóra fogatható verzióban egyaránt. Az acélsörtés drótkeféket általában kemény fém felületekhez használják. Ezekről segít eltávolítani a festéket, felületi rozsdát, egyéb szennyeződéseket, vagy ezeken kívül még a csavarok és menetek tisztítására is megfelelő. A rézsörtés drótkefék sörtéi miatt a puha fémekhez ideálisabb választás, mint az acélsörtés változat. Ezeket használják ékszerek vagy gépek alkatrészeinek tisztításához.