A takaró rozetta típusai és jelentősége
Ha zárat vásárolunk, felújítunk és új zárbetétet, zárat, illetve kilincset, vagy akár ezekből többet is be szeretnénk szerezni, érdemes érintenünk a takaró rozetta kérdését. Ha rozettáról beszélünk, akkor kétféle dologra gondolhatunk. Az egyik a kilincs rozetta, a másik pedig a kulcslyuktakaró vagy zárbetéttakaró rozetta. Nézzük meg, hogy mit jelent az egyik, illetve a másik.
Rozettás kilincsek és kilincs rozetták
A rozettás kilincs az a fajta kilincs, amelyben a takaró rozetta két külön résszel rendelkezik. Az egyik rész a kilincs fogantyúja körül nyújt védelmet és díszítést egyben, míg a másik a kulcslyuk körül található meg. Tehát ilyenkor a takaró, amelyet az ajtó lapjára szerelünk fel, két külön takaró részből áll.
Ennek mindenképpen előnyös tulajdonsága, hogy a hagyományos, hosszúcímes kilinccsel szemben itt nincs jelentősége annak, hogy milyen távolság van a kilincs és a kulcslyuk között. Arra azonban érdemes gondolni ilyenkor is, hogy az esztétikus megjelenéshez egy bizonyos távolságra mindenképpen szükség van. Ennek a távolságnak ideálisan legalább 72 mm-esnek kell lennie.
A rozettás kilincsek rögzítése, illetve felszerelése legtöbbször átmenő csavarokkal történik. Ez azért nagyon fontos szempont, mert olyan zárakkal lesznek ezek kompatibilisek, amelyeken a furatok előre ki lettek alakítva. A Lővér zárakhoz, ahol 55 mm-es távolságra vannak a furatok kialakítva, nem érdemes ezt a rozettás megoldást alkalmazni.
A takaró rozetta alakja is többféle lehet - válassz ízlésed szerint!
A takaró rozetta alakja többféle is lehet. Ismertek a kör alakú rozettás ajtókilincsek, de lehet négyzet alakú, azaz szögletes is a rozetta formája. Ezen felül még ovális alakú rozetták is vannak, például a teraszajtó kilincsek rozettái jellemzően ilyen alakúak.
A kulcslyuktakaró és a zárbetét rozetta típusai
A kulcslyuktakaró rozetták három alapvető típusát különböztethetjük meg. Az első a normál kulcsos vagy BB rozetta, amelyet beltéri ajtóknál szoktunk csak alkalmazni. A második, a toalett záras vagy WC záras rozetták csoportja, amelyek ideálisak a mellékhelyiségekhez, azonban kifejezetten WC zárak esetében tudjuk csak használni őket. Ennek megfelelően a WC záras rozetták a kulcsos zárakhoz nem lesznek jók akkor sem, ha az adott mellékhelyiségen kulccsal zárható zár van.
A zárbetét befogadására a PZ vagy hengerzáras/cilinderzáras rozetták felelnek meg. Ezt tudjuk használni olyan esetekben, ahol kulcsos zárak működnek, például a bejárati ajtóknál, illetve az irodai ajtóknál ez a típus felel meg, ha ragaszkodunk a rozettás megoldáshoz. A PZ rozettákhoz cilinderes zárbetétre van szükség, ezért a más típusú zárbetétet is cserélni kell, ha rozettás megoldást szeretnénk.
A bejárati ajtókhoz nagyszerű lehetőség a törésvédő vagy biztonsági rozetta, amely még olyankor is nagyszerű megoldás, amikor nem lehet elkerülni, hogy a zár minimálisan kilógjon és ez sajnos gyakran előfordul lakótelepi panellakások esetén. A zárbetét rozetták elsődleges funkciója, hogy eltakarja a zárbetét kifúrásakor keletkező lyukakat és biztosítsa az esztétikus megjelenést.
A biztonsági törésvédő pajzs esetén a zárbetét kulcsnyílása előtt egy forgó acél torlaszt is elhelyeztek, amely képes magasabb szintre emelni az ingatlan védelmét. Az átmenő csavaroknak köszönhetően kívülről nem leszerelhető, így a betörők nem tudnak megszabadulni tőle.
Amennyiben nem vagy biztos a vásárlásban, javasoljuk, hogy keresd fel ügyfélszolgálatunkat és segítünk!