Szegecsanya, avagy a szerelvény lelke
Szegecsanya, avagy a szerelvény lelke
Ha egy szerelvényről van szó, annak a minőségét, illeszkedését és tartósságát nagymértékben meghatározza, hogy mennyire pontosan és rendesen történt a felszerelése. Akár lemezről, akár csőről, akár zártszelvény rögzítéséről, avagy hozzá való rögzítésről van szó, a dodanya vagy szegecsanya alkalmazása lesz a megfelelő megoldás.
Milyen más megoldások lehetnek?
Ha elég vastag a szerelvény fala, akkor akár menetet is vághatsz bele. Amennyiben ez nem működőképes, akkor egy anya hegesztése is megoldás lehet. A hegesztés fa vagy műanyag esetében eleve kizáró ok, és még ezenfelül is számos ellenérvünk lehet ezzel a kivitelezéssel szemben. Szerencsére még mindig ott a szegecsanya…
A szegecsanya használata
A szegecsanyát a behúzó szerszámra csavarjuk fel, figyelve arra, hogy a húzószár menete kb. 1 mm-t túllógjon a szegecsanyán. Ezután a szegecsanyát a már előre elkészített furatba helyezzük és rögzítjük. Végül az így kapott menethez már egyszerűen rögzíthetünk dolgokat, a menet segítségével.
A megfelelő méret kiválasztása
Egy szegecsanya esetében nem csak az a mérvadó, hogy mekkora átmérővel rendelkezik, hanem azt is fontos figyelembe vennünk, hogy milyen vastag lemezbe illik bele. Ennek a két számnak a figyelembevétele együtt fog elvezetni minket a sikeres műveletig. Amire még figyelnünk kell, az értelemszerűen az, hogy a furat mérete is passzoljon az így kiválasztott szegecsanya méreteihez, hiszen csak akkor fog beleilleni. Ha bizonytalanok vagyunk a méreteket illetően, inkább kérjünk segítséget!
Milyen szegecsanyák közül választhatunk?
Anyagukat tekintve acél és alumínium szegecsanyák állnak rendelkezésünkre. Természetesen, ahogy az általában lenni szokott, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya egyaránt.
Például az alumíniumból készült szegecsanyákkal egyszerűen és könnyedén dolgozhatunk, viszont a terhelését tekintve jóval kevesebbet bír acél társaihoz képest. Azt is érdemes tudni, hogy a rozsdamentes változatokat kifejezetten nehéz behúzni, így ezekhez mindenféleképpen behúzószerszám használatát javasoljuk.
A szegecsanyák feje, valamint a színe is különféle lehet, érdemes jól megfontolnunk, hogy pontosan mire is van szükségünk. Esetleg szóba jöhet egy szegecsanya készlet beszerzése is, így többféle szegecsanya is azonnal rendelkezésünkre fog állni.
A szegecsanya önmagában természetesen semmilyen problémánkat nem fogja megoldani, a megfelelő popszegecs nélkül.
Hogyan válasszuk ki a popszegecset?
Itt is fontos szempont lesz, hogy milyen anyaghoz és mihez akarjuk alkalmazni. Kisebb szegecsek tökéletesek a redőnyök vagy keretek rögzítéséhez, de például polcok vagy szekrények stabilizálásához nagyobb példányokra lesz szükségünk.
További rendkívül fontos, nem elhanyagolható szempont az is, hogy az általunk választott szegecsnek milyen mértékben kell tudnia megbirkózni az időjárás okozta viszontagságos körülményekkel. Mivel a nedvesség, kiváltképp a tartós nedvesség rozsdásodást okozhat az arra hajlamos anyagok esetében, ezért ilyenkor a rozsdamentes változat választása lesz célravezető.
Az sem elhanyagolható kérdés, hogy hány darabra lesz szükséged a közeljövőben, illetve milyen mértékben szeretnél ebből a termékből betárazni. Véleményünk szerint a popszegecs és szegecsanya nem árt, ha kéznél van, de természetesen darabonként is megvásárolhatod ezeket.
Univerzális felhasználhatóságuk ugyanakkor érdemessé teszi őket a figyelmedre, s arra is, hogy szerszámaid és fogyóeszközeid között ezek is helyet kaphassanak. Nem fogod megbánni!