
Ajtókilincs felszerelése
Az ajtókilincs-szerelés titkai
Talán most meglepődtél, hogy mégis milyen titkai lehetnek az ajtókilincs szerelésének, hiszen ennél egyszerűbb dolog talán nincs is a világon. És valóban, az ajtókilincs-szerelés önmagában nem tűnik egy megugorhatatlan akadálynak, s tényleg nem is az, ha megfelelő zárbetéthez és persze ajtóhoz megfelelő kilincset választottál, amelyet megfelelően helyeztél el. Voilà! El is készült a tökéletes és ideálisan betörésbiztos ajtó - ez hasznos a fürdőszobában is, főleg, ha gyerekeid vannak, és esetleg eltöltenél pár csendes percet a mobiloddal, társaság nélkül.
Az ajtókilincs szerelése
Otthonunk biztonságához rengeteg mindenre szükségünk van: biztonságos, lehetőleg minél nagyobb fokú védelmet kínáló zárbetétekre és persze az ahhoz tartozó kilincsekre is. Ami a kilincseket illeti, első körben el kell döntened, hogy hosszúcímes kilincsre vagy rozettás kilincsre van-e szükséged.
Az előbbi típus lesz az, ami feltehetőleg először ugrik be a kilincs szó hallatán, ugyanis ennél egy hosszú takaró van az ajtólapon, s ezen van rajta felül a kilincs, alul pedig a furat, amelyet a zárbetét vagy a kulcslyuk számára alakítottak ki. Ezek a kilincsek rengeteg méretben kaphatóak, amelyek közül nagyon fontos, hogy a megfelelőt válaszd, mert csak akkor fog megfelelően illeszkedni.
A rozettás kilincsnél két darab takaró van az ajtólapon, egy a kilincs körül látható, a másik pedig a “zár” körül, pontosabban a zárbetét vagy a kulcslyuk körül helyezkedik el.
A kilincsek felszerelése rendkívül egyszerű. Az nagyon fontos, hogy a hernyócsavarokat is hajtsd be, ha azt a zárbetét lehetővé teszi és a kilincs felszereléséhez szükséges.
A hagyományos hosszúcímes kilincseknél viszonylag elronthatatlan a szerelés folyamata, de a rozettás kilincseknél sem sokkal bonyolultabb. Utóbbiaknál alapvetően az alsó műanyag lapokat kell felhelyeznünk, majd felcsavaroznunk, ezután már rájuk lehet pattintani a rozettákat. A kilincstengely behelyezése után a kilincseket összedugjuk, s végül imbuszkulccsal meghúzzuk.
Rozettás vagy hosszúcímes kilincset válassz?
Mivel a rozettás kilincset általában átmenő csavarokkal kell felszerelni, ezért csak azokhoz a zárakhoz fognak passzolni, ahol vannak ilyen furatok. Emellett a kilincs és a kulcslyuk távolsága legyen legalább 72 mm, mert csak akkor fog jól mutatni.
A hosszúcímes kilincsek esetében viszont ez a távolság lehet 55, 68, 72, 85, 90 vagy akár 92 mm is. Itt a kilincsnek egyrészt a beépített zárhoz kell passzolnia, valamint - ha vannak ilyenek - érdemes az ajtón már meglévő furatokat is számba venni ahhoz, hogy a felszerelés tökéletesen sikerüljön.
A hosszúcímes jobban passzol majd a klasszikus ajtókhoz, míg a rozettás minden modern stílusú ajtó és miliő remek kiegészítője lehet. Mindkét típushoz törésvédő pajzsot is találhatsz, amely tökéletes zártöréssel történő, betörést megakadályozó megoldást biztosít még olyan helyzetekben is, amikor a bejárati ajtóból kilóg a zárbetét.
Ne tévesszen meg a kilincs kifejezés, természetesen a hagyományos, mindkét oldalon kilinccsel rendelkező változatok mellett lehet vagy csak az egyik vagy akár mindkét oldalán gombos változatot is találni. Sőt, akár kifejezetten teraszokhoz ideális rozettás típusokat is találhatsz, amely mellett nem lesz gond a redőny leengedése sem, miközben az ajtó és a kilincs zárhatósága is tökéletesen kivitelezett.
Acélajtóhoz külön hosszúcímes kilincsek valók, biztonsági vagy erősített kivitelben is kaphatóak, belső oldalukon akár szintén gombos megoldással, tetszés szerint akár világítással is.