Porszívó
A porszívó egy olyan -általában- elektromos meghajtású készülék, amely szívóerőt okoz a szennyeződések eltávolítása érdekében a padlóról, kárpitokról és egyéb felületekről. A porszívó a munkahelyek, például a vendéglátóipar, az irodák, az üzletek, a műhelyek és a gyárak nélkülözhetetlen takarítóeszköze. Valójában a por és egyéb maradványok eltávolítására használják a padlókról és felületekről, garantálva a tiszta és biztonságos környezetet. A professzionális/ipari porszívó egy szívómotorból áll, amely egy tömlőn keresztül egy fúvókához csatlakozik, amelyen keresztül az anyag egy gyűjtőzsákba (ha van ilyen) vagy a gyűjtőtartályba kerül. A piacon és YATO kínálatában többféle típus létezik: száraz porszívók, nedves és száraz porszívók, szőnyegtisztítók, speciális és ipari alkalmazásokra szánt porszívók.
Ezen felül vannak olyan speciális verziók, amelyek a szívás mellett fújni is tudnak. Ez a motoron keresztül áramlás miatt felmelegedett, a szűrők által pedig megszűrt levegő kiáramlását jelenti. Ilyen specifikus modellt például a festés utáni szárításra szokták alkalmazni.
Az ipari típusban megtalálható a YATO YT-85700 ipari porszívóvója. Ez a változat 220 V-os hálózatról működtethető és száraz, valamint nedves porszívózáshoz is egyaránt alkalmas. Legyen szó vegyszerről, porról, folyadékról vagy törmelékanyagról, egyik sem okoz gondot ennek a típusnak. 1400 W-os teljesítménnyel és HEPA szűrővel rendelkezik. Szívásra és fújásra egyaránt használható vagy egy műhelyben akár elszívóként is funkcionálhat. Ez a gép egy 220V-os csatlakozóval is el van látva, ezáltal egyidőben akár egy körfűrészt is lehet üzemeltetni róla. A YATO kínálatában ezenkívül más specifikációkkal rendelkező ipari porszívó is megtalálható, valamint elérhető akkumulátoros kivitel is. Ilyen például a YATO YT-85680 akkus porszívója, ami 18V Li-Ion akkumulátorral működik.
A megfelelő porszívó kiválasztásához figyelembe kell venni a környezet és használat jellemzőit. A helyes kiválasztásának első lépése az igények megértése. Hol fogják használni? Mennyi ideig? Mit kell felszívnia? Ez az a három kulcsfontosságú kérdés, amelyet a vásárlás előtt fel kell tenni. Az igények alapján történő választás valójában az alábbi tényezők figyelembevételét jelenti:
- A környezet típusa és méretei
- A felszívandó anyag típusa és mennyisége
- A használat gyakorisága
Miután meghatározta az igényeit, a különböző modellek összehasonlításához értékelni kell bizonyos műszaki és funkcionális jellemzőket, amelyek hatással vannak a készülék hatékonyságára és termelékenységére. Néhány olyan paraméter, amelyet az általános méretek, a súly, a gyakorlati használat mellett figyelembe kell venni. A hat legfontosabb jellemző a vákuum teljesítménye, a motor teljesítménye, a zajszint mértéke, a gép kialakítása és szerkezete, a szűrés tulajdonsága és a mellékelt tartozékok.
A vákuumteljesítmény meghatározásának két fő mutatója a vízfelhajtóerő és a légáramlás.
A vízfelhajtást mmH2O-ban, mbar-ban vagy kPa-ban mérik. Ez a szívóerőt jelenti, a folyadékok és nehéz anyagok vákuumozásának referenciaparamétere. A légáramlást m3/h-ban vagy l/s-ban mérik. Ez fejezi ki a beszívott légmennyiséget, a finom por és könnyű anyagok felszívására szolgáló referenciaparaméter.
A motorteljesítményt wattban, kW-ban vagy LE-ben fejezik ki. Ez attól függ, hogy a porszívó milyen típusú és számú motorral van felszerelve. A motorok számának és így teljesítménynek is arányban kell állnia az alkalmazással és a felszívandó anyagmennyiséggel. Általában kétféle motortípust használnak: 1 fokozatú vagy 2 fokozatú. Az 1 fokozatú motorokat a nagyobb légáram jellemzi, míg a 2 fokozatú motorokat a nagyobb vákuum.
A decibelben kifejezett zajszint egy másik értékelendő paraméter. Még ha nem is kapcsolódik szorosan a hatékonysághoz, mindenképpen hatással van a kényelemre különösen akkor, ha a porszívót zajérzékeny környezetben használják.
Egy másik elem, amelyet elemezni kell, a szerkezet: súly és méretek, maximális elérési távolság és manőverezhetőség. Az összméretek és a súly a modelltől és az alkalmazástól/környezettől függően változnak. Ha a porszívó kerekeken áll, és olyan takarítási tevékenységekhez kell használni, mint irodák, üzletek, közepesen kis terek, fontos, hogy ne legyen túl nehéz (10 kg-nál kevesebb). Másrészt, ha például ipari környezetben használják, ezek a tényezők másodlagossá válnak. Ráadásul a gyűjtőtartály lehet nagyobb vagy kisebb, és készülhet különböző anyagból: műanyagból vagy acélból. Ezen felül figyelembe kell venni a tápkábel hosszát is: Az IPC porszívók általában 8 méteres tápkábellel vannak felszerelve, ami széles hatótávolságot garantál. Egy másik szempont, amelyet érdemes még figyelembe venni az a kezelőrendszer, vagyis a kocsi és a kerekek típusa. Kültéri alkalmazások esetén például a nagyméretű gumibevonatú kerekekkel ellátott kocsival ellátott porszívót ajánlatos használni, amely még a durva padlón is a legjobb manőverezhetőséget garantálja.
Minden porszívó nagy hatékonyságú szűrővel van felszerelve, amelyek megakadályozzák, hogy az összegyűjtött szennyeződések visszakerüljenek a környezetbe. A zsák tekinthető az első gyűjtőelemnek. Minden száraz porszívó általában szakadás- és törésálló mikroszálas zsákkal van felszerelve, amely összegyűjti a port. A zsákon kívül van még egy szűrő, amely megvédi a motort a beszívott portól és ezeken kívül még egy másik szűrő, amely megakadályozza, hogy a por visszakerüljön a környezetbe. Különböző típusú szűrők léteznek: poliészter szűrők, mosható poliészter patronok vagy nagy szűrési hatékonyságú HEPA szűrők. A nagy teljesítmény garantálása és a porszívó működésének védelme érdekében rendszeres karbantartást kell beiktatni és a szűrőket rendszeresen kell cserélni.
Általában minden porszívó különböző tartozékokkal van felszerelve a különböző típusú szívások elvégzéséhez. A kiválasztási szakaszban ellenőrizni kell a mellékelt tartozékok számát és típusát, valamint az ajánlott funkciókat is. A szívótömlőn, a teleszkópcsövön és a porszívó fejen kívül a leggyakoribb tartozékok a következők:
- Résszívó: a szűk barázdákból és a nehezen hozzáférhető sarkokból származó szennyeződések kiszívására szolgál.
- Kerek kefe: a kényes felületek porszívózásához való.
- Univerzális porszívófej: kemény padlók, valamint szőnyegek és szőnyegek tisztítására alkalmas.
- Nedves-száraz szívófej: folyadékok felszívásához ideális.
Amint látható a piacon számos porszívó létezik, amelyek alkalmazásuk, teljesítményük és műszaki jellemzőik alapján különböznek egymástól. A döntéshozatali szakaszban mindig az a legjobb, ha saját felmért igényeinkhez igazítva hozzuk meg a választást.