Pneumatikus szerszámok
A pneumatikus, másnéven levegős szerszámok a levegő erejével működnek. A pneumatikus szerszámok alatt sok szerszámtípus megtalálható, mint például: csiszoló, fúró, véső, csiszolókat, tűzőgép, szögbelövő, ütvecsavarozó (légkulcs) stb. Használatukhoz sűrített levegőre van szükség, amit egy kompresszor állít elő. A kompresszorok a légköri levegőt szívják be és növelik meg annak nyomását. Egy csőrendszer segítségével ez a sűrített levegő a szerszámba vezethető és már készen is áll a használatra. A levegős szerszámok használata rendkívül könnyű, valamint gazdaságos.
Egy műhelyben vagy csarnokban, ha van egy nagy teljesítményű kompresszor, akkor az minden eszközt ki tud szolgálni, de ennek a rendszernek a kiépítése odafigyelést igényel. Kedvezőbb egy félcolos csőrendszert felrögzíteni a csarnok oszlopaira, mint ugyanannyi oszlopra biztosítékdobozokat, biztosítékokat, földelést, 230V-os és 400V-os csatlakozókat szerelni. Ezek a szerszámok nem csak egy műhelyben vagy ipari üzemekben használhatóak, hanem akár otthon is, csupán egy megfelelő kompresszorra van szükség hozzá. A pneumatikus szerszámok, a felépítésük alapján rendkívül egyszerűeknek mondhatók. Nem kell áram a működéséhez, vagyis nincsen bennük elektronika, olyan nedves vagy vizes helyeken is használhatók, ahol más elektromos szerszámok nem. Az elektronika hiányában nem tudnak leégni, túlmelegedni vagy túlterhelődni sem, viszont ezeknél a fajta szerszámoknál is érdemes odafigyelni a kopó alkatrészekre, valamint a forgó mozgást kreáló motorra. Fontos a szerszámok forgó alkatrészeinek olajozása a megfelelő működéshez, valamint élettartamhoz. Súlyban általában könnyebbek, mint a hasonló szerepet betöltő elektronikus változatok és hosszabb élettartamra is lehet számítani esetükben, amennyiben megfelelően vannak karbantartva. Egy nyomásszabályzó segítségével ezeknél a típusú szerszámoknál is állítható a teljesítmény, fordulatszám, sebesség.
A pneumatikus ütvecsavarozó vagy másnéven légkulcs egy olyan szerszám, ami a lehető legkisebb erőkifejtést igényli, ám ezzel szemben nagy nyomatékleadásra képes. Hasonló, mint az elektromos változat, de ennek súlya jóval kisebb, valamint az erejét forgó tömegben tárolja, ezután azt a kimeneti tengelyen egy ütéssel kombinálva segíti elő egy csavar lazítási vagy meghúzási folyamatát. Eltérő típusok kaphatók belőle a felhasználási területeket figyelembe véve. Megkülönböztethetők egymástól súlyban, sebességben, ütőmechanizmusban vagy vibrációban.
A tűzőgépekből is létezik pneumatikus változat, ezeket inkább üzemekben, műhelyekben használják, otthoni háztartásokban csak ritkábban fordul elő. Sokoldalúan alkalmazható, például a bútorok gyártásánál akár hátfalazáshoz, díszlécekhez, kárpitozáshoz vagy dekorációkhoz egyaránt. Megkönnyíti és jelentősen meggyorsítja a munkafolyamatot. Előnyei közé tartozik, hogy a sűrített levegő segítségével akár 40 milliméter hosszú kapcsok beütésére is megfelelő.
Rengeteg szerszám megtalálható elektromos vagy pneumatikus formában, a választás mindig attól függ, hogy hol, mire, valamint hogyan szeretnénk ezen szerszámokat használni. Összességében elmondható, hogy a működési elvükben különbözőek, de használati funkciójukban szinte teljesen megegyeznek egymással. A pneumatikus szerszámok nagy általánosságban véve súlyban jóval könnyebbek az elektronikus változatoknál, így hosszabb távon kevésbé lehet megterhelő velük dolgozni, de használatukhoz minden esetben szükség van egy kompresszorra.