
Kőműves, burkuló szerszámok
A kőműves és burkoló szerszámok igen sok tételből állnak, hogy szinte lehetetlen mindet egybegyűjteni és felsorolni. Eben kategóriában további alkategóriákra lettek osztva ezek a szerszámok, így könnyebben lehet eligazodni közöttük és áttekinteni őket. A kőműves szerszámok közé tartoznak például a kőműves kanalak, a különböző vödrök, spaklik és simítók, glettvasak. A burkoló szerszámok közé pedig a szintezők, a csempe emelők, a laminált padlóhoz használt vágógépek. Ezen szerszámok mondhatni csak egyek a sok közül. A kőművesek feladatai nagyon sokrétűek az elkészítéstől egészen a kivitelezésig. Lehet szó akár a betonaljzatok kialakításáról vagy a falak építéséről. A házakkal kapcsolatos építési munkálatok tartoznak ebbe feladatkörbe. A burkoló hasonló munkakör, mint a kőműves, de nagy többségében csempék és járólapok ragasztását, lerakását vagy egyéb esetben akár térelválasztó falak építését is magába foglalja.
A keverőszárakat nem lehet konkrét munkakörhöz kötni, mivel burkolók, festők, kőművesek egyaránt előszeretettel használják. A kőművesek általában vakolatok, habarcsok, színezékek, a burkolók csemperagasztók, a festők pedig festékek, glettanyagok keverésénél alkalmazzák. Egyes típusok, mint például az SDS menettel ellátottak használhatóak akár egy ütvefúró segítségével, más típusokhoz viszont külön erre a célra kialakított gépre van szükség.
A kőműveskanálnak sok típusa van és ezek a különféle típusok alkalmazkodnak az adott munkafeladatokhoz. Az következő típusokat érdemes megemlíteni belőlük. Falazó kanál, macskanyelv kanál, mennyezeti, külső-, belső sarok kanál, gipszelő vagy glettelő kanál. A négyszögletű vakolókanalat, másnéven falazókanalat általában az anyag felhordásánál alkalmazzák, ennek jellegzetessége, hogy a szélessége az eleje felé csökken. A felsorolt fajták normál vagy némelyek akár fogazott kivitelben is kaphatóak. A külső- vagy belső sarok kanál a nevéből adódóan a sarkok formázására való. Ennek a kanálnak az alakja egy 90 fokos szöget zár be, amivel egyenletesen lehet eldolgozni a felvitt anyagot.
A spaklik vagy spatulák a keverőszárakhoz hasonlóan több munkatípusban megtalálható. Ezeket is használják egyaránt kőművesek, festők és burkolók. Ezeket nagy általánosságban repedések, lyukak és illesztések eltüntetésénél alkalmazzák. Jó néhány változata van, keskenyebb, szélesebb, rövidebb vagy akár hosszabb. Egyes speciálisabb fajták akár kaparásra is alkalmasak, a gipszkartonozásnál használt típusoknál pedig általában a nyél végén egy bithegy található.
A simítók a különböző anyagok felhordására, valamint vakolatok, színezőanyagok, habarcsok simítására használt szerszám. Ezzel a szerszámmal egy sima és egyenletes felületet lehet létrehozni. Eltérő hosszúságban és szélességben, valamint műanyag, fa vagy a speciálisabb típusok szivacsos, gumis is kivitelben kaphatóak.
A glettvas kategóriában megtalálható a fogazott glettvas amiket a burkolók mondhatni a legtöbbször használnak. Akár a fal- vagy padlóburkolásnál az egyik legfontosabb szempont a tartós ragasztás kivitelezéséhez a glettvas kiválasztása. A megfelelő fogazat kiválasztásával lehet a habarcságy vastagságát beállítani. Nagy általánosságban elmondható, hogy a kisebb lapok ragasztása esetén a fogazat mérete kisebb, a nagyobb lapok ragasztása esetén pedig a nagyobb méret szükséges, de ez nem minden esetben igaz. A nyele általában készülhet fából vagy lágy gumírozott bevonattal ellátott is lehet. Bármilyen helység burkolása esetén biztosan szükséges egy csempevágó használata. Azért, hogy az adott helységhez igazodva a csempék kiadják a rendelkezésre álló síkot a lapokat vágni kell. A csempevágók segítségével ez a művelet egyszerűen és gyorsan kivitelezhető. A csempevágó egy vágókerék segítségével mély karcolást ejt a munkadarabon, ezáltal azon egy törésvonal keletkezik. Ezután a munkadarabon keletkezett törésvonal mentén a lap már könnyen törhető, így megkapva azt a pontos és egyenes méretet amire szükség van. A kézi csempevágók előnyei közé tartozik, hogy nem szükséges hozzá áramforrás, így bárhol és bármikor használható. A méretének kiválasztásánál fontos figyelembe venni az adott munkához használt burkolólap méretét. A kézi csempe emelő a fali csempézést hivatott megkönnyíteni, ezáltal az első sor felrakásához és szintezéséhez ideális választás. A fugakeresztek funkciója, hogy eltartják egymástól az egyes lapokat a ragasztás során. Később ezekbe a létrejött résekbe fog kerülni a fugázóanyag. Egyenletes távolságot biztosítanak a lapok között, így szimmetrikus lesz az összkép. Általában ezek több alkalommal is használhatóak. Felhasználási területtől független, mind járólaphoz, mind csempéhez alkalmazható. Külön alakban és vastagságban elérhetőek.