Munkaállvány, létra
Amikor egy helyszínen történő munka során nincs olyan munkafelület ahol stabilan és kényelmesen lehetne dolgozni, akkor lehet nagy hasznát venni a különböző típusú állványoknak és munkabakoknak egyaránt. Az alap funkcióval ellátott típusok, mint például a kinyitós változatok mondhatni a legegyszerűbbek, de ezek mellett még léteznek olyan kivitelek is amik többfunkciósak. Ezeknek a bakoknak a kialakítása már úgy készül, hogy azokat minél kisebbre össze lehessen csukni, ezáltal könnyebben tárolható, szállítható. A különböző bakok nagytöbbségében csak párban használhatóak. Használatuk során nem lesz többet szükség arra, hogy valahol görnyedve vagy térdelve kelljen dolgozni, általuk az adott munkafolyamat precízen és kényelmesen végezhető.
A munkaállványokat 3 szempont szerint lehet osztályozni, ezek a rendeltetés, a szerkezet, valamint az anyag.
Rendeltetésüket tekintve a munkaállványoknak több altípusa van, amik a következők lehetnek. A faállványok eltérő építési munkák során használt típusok, amiket többnyire tárolásra használnak olyan anyagokkal kapcsolatosan, amik nehezek és bedolgozásra várnak, de ezen felül akár alkalmasak lehetnek még közlekedésre is. A könnyű állványokat inkább munkavégzésre használják vagy az adott munka során szükséges anyagok tárolására. A csarnokállványokat a nevéből adódóan nagy alapterülettel és magassággal rendelkező helyiségekben használják, többféle javító, építő, szerelő munkák során vagy akár még zsaluzat alátámasztására is alkalmazható. A munkaállványokokon kívül vannak még alátámasztó-, valamint különleges állványok is. Az alátámasztó állványok többnyire a vasbeton és betonmunkák folyamán szükségesek. A különleges állványok kategóriájába találhatók a különböző szállító, anyagfelvonó, beemelő és védő állványok, sőt még a szállító tornyok is.
Szerkezetük alapján megkülönböztetünk cső-, árboc-, létra-, kidugó-, falazó-, elemekből összeállítható- és lógóállványokat.
Anyaguk alapján pedig készülhetnek fából vagy fémből.
Az állványok legegyszerűbb típusa a bakállvány. Ezek a bakok anyagukat tekintve készülhetnek fából vagy fémből. Az különböző bakállványok amennyiben fából készülnek fix méretűek, lehetnek kicsik vagy nagyok egyaránt, míg a fémből készült változatok általában állítható magasságúak. Fontos, hogy a bakállványokat csak szilárd, egyenes felületen lehet alkalmazni. A távolságukat egymástól az adott munka során lévő állványra ható terhelés adja meg. Használatuk során lényeges, hogy a munkaszintnek billenésmentesnek kell lennie. A bakok esetén meghatározásra kerül a maximális távolságuk, valamint a magasságuk is. A kisebb típusok többnyire beltéren, míg a nagyobb akár fémből készült változatok kültéri munkák alkalmával kerülhetnek elő. Az állítható változatokból magas állványokat is létre lehet hozni, ami például a magasabb falak építésekor igazán hasznosnak bizonyulhat, de ezeket minden esetben szakszerűen és az adott körülményekhez igazodva kell összeállítani, úgy, hogy a szerkezet biztonságos legyen.
A YATO YT-79925 típusú állványa kiválóan alkalmas kisebb fák vagy nagyobb rönkök fűrészelésekor. Ez a változat összecsukható, valamint 3 pár lábbal rendelkezik, ezáltal még nagyobb stabilitást ad a munkavégzéshez. A fűrészbakok vagy összecsukható állványok szétnyitott, felállított állapotukban, oldalról megnézve egy „X” formát mutatnak. Lábainak a felső részei egy „V” formát alkotnak, amire ráfektethető egy farönk, így az már készen is áll a fűrészelésre. Fontos lehet, hogy azt a részt érdemes mindig lefűrészelni a rönkről, ami a bakról kilóg. Amennyiben a fűrészelés középen történik előfordulhat, hogy a fa összeroskad, ezáltal a fűrészlap könnyen beszorulhat, deformálódhat vagy akár el is törhet.
A létrák az egyszerű munkák során könnyen használhatók. A létra felállításakor azt érdemes figyelembe venni, hogy a megtámasztási szöge 68 és 75 fok között legyen. Manapság sok olyan létra kapható, amiket könnyen munkaszintté lehet alakítani. Rengeteg biztonsági eszköz kapható, amik a létrák elcsúszásának vagy eldőlésének meggátolására szolgálnak.