Mérőeszközök
A mérőeszköz az a technikai eszköz, aminek segítségével egy adott mérés elvégezhető. A mérőeszközöknek a mérési pontossága és megbízhatósága ellenőrizhető, valamint ismert kell, hogy legyen. Ezen eszközöknek a lehető legközelebb kell, hogy álljanak az országos, nemzetközi vagy egyéb esetben az elsődlegesnek kitüntetett etalon által meghatározott mérethez. Ezen eszközök lehetnek analógok vagy digitálisak.
A kategóriában a legismertebb és legelterjedtebb a mérőszalag, ami mondhatni szinte minden háztartásban megtalálható. A mérőszalag házában a szalagon kívül egy rugó helyezkedik el, ami visszahúzza a szalagot, valamint egy gomb, aminek segítségével zárhatjuk vagy oldhatjuk a csévélést, ez a típustól függ. A mérőszalagok általánosságban 2-5 méter hosszúságúak, de van ezeknél a méretéknél rövidebb, például 1 méteres és hosszabb is, akár 10-15 méteres. A hosszabb szalagok szélesek, a rövidek pedig keskenyek. A legtöbb mérőszalag a Class II kategóriába sorolható, ami azt jelenti, hogy 1 méteres távolság esetén maximum 0,5 milliméter eltérés az elfogadható, a Class I kategóriában ez a szám csupán 0,2 milliméter. A mérőszalag elején található kampókra azért van szükség, mert ez teszi lehetővé a nullától való mérést. Amikor ez a kampó beakasztásra kerül valamibe akkor kissé messzebb csúszik, ezáltal a mérésünk az adott tárgy szélétől indul, amikor egy belső méretet mérve feltolásra kerül az oldalfalra, akkor beljebb csúszik, így pontosan a nullától tud indulni a mérés. Amennyiben a kampó fixen rögzítve lenne, akkor az egyik fajta mérés típus nem lehetne pontos.
A vízmérték vagy másnéven libella segítségével megállapítható, hogy egy felület vízszintes-e. Számos szakmában használatos a kőművesektől kezdve a burkolókon át egészen az ácsokig. A vízmérték legfontosabb eleme egy enyhén ívesre hajlított üvegcső, amiben sárgára festett etil-alkohol található egy kis légbuborékkal. A mérőeszköz érzékenysége miatt használnak etil-alkoholt mivel annak kicsi a viszkozitása. Egy egyenes ellenőrzésénél az egyenes akkor számít horizontálisnak, ha a légbuborék a két jel között helyezkedik el, továbbá ellenőrizni kell a síkot a két egymásra merőleges egyenesek mentén egyaránt.
A tolómérő egy egyszerű mechanikus hosszmérő eszköz, amivel furatok vagy csapok belső, valamint külső mélységét, méretét lehet mérni. Ez egy úgynevezett szánnal (tolókával) ellátott eszköz, amin nóniusz skála található. A nóniusz által tudjuk állítani a tolómérő állását és ez segít a pontos méret leolvasásában is. A tolókát a száron egy csavarral lehetőség van rögzíteni, így ez biztos, hogy nem mozdul el az általunk megmért pontos helyzetéről. Több típus is létezik belőle, például analóg, órás vagy digitális változat.
A mérőeszközök között érdemes még megemlíteni egy egyszerű, de annál hasznosabb szerszámot, ami nem más, mint a derékszög vagy más néven vinkli. Többnyire az építőiparban használják, de az asztalos szakmában is sokszor előfordul. Anyagát tekintve készülhet fából, műanyagból vagy fémből. Kézi használatra tervezték és lényege, hogy 90 fokos szöget biztosít használójának számára, ezáltal segítve a mértani rajzok elkészítését, vagy egy adott anyagon a pontos merőleges meghúzását, egy későbbi pontos és egyenes vágás elvégzéséhez.
A digitális mérőeszközök, mint például a szintező lézerek nagyon meg tudnak könnyíteni és gyorsítani egy elvégzendő munkát. Legtöbbször az építőiparban fordulnak elő. Állványra rögzíthető, ezáltal könnyen pozícionálható. Egy vízszintes lézersugarat vetít ki függőleges vagy vízszintes vonalban. Beltéri és kültéri használatra egyaránt használható, beltéren például bútorok vagy polcok pontos pozíciójának beállításához, külterén pedig akár az alap felméréshez.
Ezeken kívül kínálatunkban még rengeteg mérőeszköz található, a profilsablonoktól kezdve, a szögmérőkön át, a hőmérőkig.