Lámpa
A lámpákat szinte az élete minden területén használja az ember. Így mindenkinek, mindenhol szüksége lehet különböző típusú lámpákra. A Yato kínálatában felsorakoztattunk néhány fejlámpát, elemlámpát, reflektort, illetve kültéri, kerti lámpákat. Mindegyik változatnak megvan a saját felhasználási területe és módja. A fejlámpák a szereléshez is hasznosnak bizonyulhatnak, de ezenkívül még számos egyéb területen megtalálhatók. Az elemlámpák pedig sokszor az áramszünet esetén szoktak előkerülni. Reflektorokat építési területen, illetve kültéren szokták alkalmazni, ahol nem fix világításra van szükség, csupán inkább egy ideiglenesre. Kültéri és kerti lámpáknak sok típusa ma már elérhetők napelemes változatokban, akár mozgásérzékelővel párosítva, akár csak önmagában. Kínálatunkban szereplő lámpáink mind led lámpák, amelyek SMD, illetve CREE ledekkel vannak felszerelve, hogy a mai kor elvárásainak meg tudjanak felelni a modern technikák alkalmazásával.
A fejlámpa egy nagyon hasznos eszköz, amit számos területen lehet alkalmazni, akár szerelés alkalmával, kempingezéshez, hegymászáshoz nagy segítségünkre lehet. Ahhoz, hogy ki tudjuk választani a megfelelő fejlámpát azonban jó pár dolgot figyelembe kell venni. Az optimális fej lámpa kiválasztásához a következő felmerülő kérdéseket kell megválaszolni. Kinek keresünk fej lámpát és azt milyen körülmények között kívánja majd használni? Mennyire szeretné gyakran használni azt? És milyen ár kategóriában gondolkozik? Amennyiben ezeket a kérdéseket sikerült megválaszolni akkor ezek után a különböző paraméterű típusok alapján kiválasztásra kerülhet a megfelelő fejlámpa. A fejlámpa fontos paraméterei közé tartozik a súlya, a maximum fénytávolsága és működési ideje, a fényereje valamint a töltés típusa és magának az eszköznek a tartóssága.
A fejlámpának a súlya az egyik legfontosabb tulajdonsága. Amennyiben a lámpának csak rövidtávú a használatát tervezi akkor nem annyira észrevehető, hogyha annak nagyobb a súlya. Ha a használata sokkal inkább hosszútávú akkor ebben az esetben viszont mondhatni minden gramm számíthat. Ezért a választás előtt érdemes eldönteni, hogy az eszköz használata milyen időtartamot fog majd igénybe venni.
A maximális fénytávolsága az azt jelenti, hogy mekkora az a maximum távolság, amit el lehet vele világítani. Az alapvető tevékenységekhez, mint például egy esti séta bőven elég lehet az 50 méteres fénytávolság. Ennél nagyobb fénytávra lehet azonban szükség egy biciklizéshez vagy futáshoz. A legtöbb típusnál állítható az adott meg világítási mód, amiket az eszköz használata közben könnyen lehet állítani. Azt meg érdemes tudni, hogy annál rövidebb lesz a működési ideje egy lámpának minél nagyobb annak a fénytávja és fenyereje.
Az egyik legfőbb jellemzője egy fejlámpának a működési ideje, mivel, ha nincsen elegendő energia akkor a lámpa nem fog tudni működni. Ez az adat megmutatja, hogy az eszköz mennyi ideig képes működni egy kiválasztott módban a fényerejének lecsökkenése nélkül. Egyes gyártók között nagy különbségek lehetnek az üzemidővel kapcsolatosan. Sok esetben az egyes gyártók azt az értéket tüntetik fel az üzemidőnél, ami azt mutatja meg, hogy mennyi idő alatt merül le teljesen az adott lámpa. Ez viszont azért nem jó, mert a látótávolsága a lámpának a vége fele már annyira lecsökken, amikor az elem kezd merülni, hogy mondhatni már szinte semmit nem lehet vele látni.
A világítás erősségét a fényereje mutatja meg, aminek mértékegysége a lumen. Körülbelül 1300 lumen fényereje van egy 100 wattos izzónak, míg a 40 wattosnak nagyjából 400 lumen. Egyes fejlámpák szabályozható fényerőséggel rendelkeznek, ez a szabályozhatóság egy beépített chip használatával történik. Az olcsóbb változatok azonban sok esetben nem rendelkeznek ezzel a szabályozóval, emellett fényerejük is gyorsabban gyengül. A világítás erejének csökkenésével a látótávolság romlik. Egy jobb nevű, minőségi alapanyagokkal dolgozó márka fejlámpáinál ez a probléma nem jön elő, így, ha számítani szeretnénk fejlámpánkra a sötétben ajánlatos egy magasabb minőségűre beruházni. A 100 lumen alatti lámpák ideálisak otthoni használatra, mondjuk egy áramszünet esetén, vagy akár egy sétához is., a 100 és 400 lumen közötti típusok már esti futáshoz, biciklizéshez is alkalmasak, amik pedig 400 lumen fölött vannak azok szinte minden körülményben tökéletesen megállják a helyüket.
A töltés típusa azt jelenti, hogy az adott lámpa milyen tápegységet használ. A tápegység lehet AA ceruza-, AAA mikro ceruzaelem, gombelem, lítium elem és Li-ion akkumulátor is. A gombelemek általában kisebb fejlámpákban fordulnak elő, leginkább általános világításra alkalmasak. Az eltérő ceruzaelemek mondhatók a leggyakoribbnak, mivel könnyű a beszerzésük és cserélhetők, valamint viszonylag olcsók is. Ezek a típusok már megfelelőek a mindennapi használatra. A lítium elemek és Li-ion akkumulátorok többnyire az erős fejlámpákban találhatók meg, az élettartamuk hosszú, de a faggyal szemben nem annyira ellenállók. Ezen akkumulátorokat nehezebb beszerezni, mint a ceruza elemeket, töltésük egy speciális töltőkábel segítségével történik.
A tartósság azt mutatja meg, hogy mennyire is ellenálló az eszköz a porral, vízzel vagy egyéb dolgokkal szemben, ezt egy IP fokozattal szoktál jelölni. Minél ellenállóbak annál nagyobb az IP fokozat, azonban érdemes legalább egy IPx4 fokozatú eszközt választani, ami azt jelenti, hogy a fejlámpára fröccsenő víz ellen védve van.
A Yato kínálatában megtalálható fejlámpák, mind magas minőségűek. A Yato YT-08591 fejlámpája állítható fókusszal van ellátva és 450 lumenes fényerősséggel rendelkezik, ami 3 fokozatban állítható (gyenge fény, erős fény és villogás). Ez az eszköz vízálló, így nedves-vizes környezetben is lehet használni. Élettartama hosszú, fogyasztása igen alacsony, működési ideje körülbelül 6 óra. Viselése kényelmes az állítható fejpántnak köszönhetően, súlya 210 gramm, tápegysége 4 darab AA ceruzaelem.
A Yato kínálatában számos szerelő lámpa megtalálható. Ilyen például a Yato YT-08518 akkus szerelő lámpája, 5+3 wattos teljesítménnyel rendelkezik. Három világítási móddal rendelkezik. A zseblámpa 120 lumenre, a 45%-os 260 lumenre, a 100%-os pedig 600 lumenre képes. A működési ideje 2,5 és 7 óra között van. Ez attól függ, hogy milyen módban van használva a lámpa, a felső fény másnéven a zseblámpa 7 óra, a 45%-os fénnyel 4 és fél óra, a 100%-os fénnyel pedig kettő és fél óra működésre képes. Tápegysége egy 2600 milliamperórás lítium-ion akkumulátor, aminek a töltési ideje 4 óra. A ház és a fogantyú csúszásgátlóval van ellátva, valamint található egy mágnes az alján és akkumulátor töltöttség visszajelzővel is rendelkezik.
A Yato Yt-08567 típusú zseblámpája egy strapabíró alumínium házzal van ellátva ezáltal igencsak könnyű. A ház végén található egy gumírozott gomb és kényelmes pánt. Magas teljesítményű 10 wattos és CREE ledekkel van ellátva, ami által 1000 lumenes fényerőre képes.
A fénytávolsága ennek a lámpának 350 méter. 3 állítható fényerőmóddal rendelkezik, ez a pulzáló vagy másnéven villogó, az 50%-os valamint a 100%-os. IPx4 védelemmel van ellátva, ami alapján eső és fröccsenő vízálló, tápegysége 4 darab R14-es elem.
A Yato Yt-81820 akkus led reflektora 10 wattos teljesítménnyel és 800 lumenes fényerővel kapható. Ez a reflektor könnyű és hordozható. Lehet használni műhelyben, építkezésen vagy szakmai világításra is a munkahelyen, de ezeken felül hasznos lehet még egy kempingben, egy garázsban, illetve akár a kertben is. Ez az eszköz egy 3,7 voltos 4400 milliamperórás akkumulátorral kapható, ami 2 és fél órás folyamatos üzemidőt biztosít. A reflektor háza szilárd és megerősített, valamint szélei egy rugalmas TPR anyaggal vannak bevonva. A szállítást és a bármely szögű beállítását a fogantyúja teszi lehetővé. Egy mikro USB aljzat teszi lehetővé az eszköz töltését, valamint ezenfelül egy másik USB aljzat is ami áramforrásként funkcionál, töltési ideje nagyjából 5 és fél óra. Súlya 453 gramm.