Házi vízmű, hidrofor, vízszivattyú
Egy kertes ház fenntartása sok munkát és odafigyelést igényel. Költségkímélőbb egy rendszerbe fenntartani a különböző víztárolási, szivattyúzási és egyéb vízkezelési tevékenységeket. Egy házi vízmű költségmegtakarító kényelmes, energiatakarékos és környezetbarát megoldást nyújt. Abban segít tehát, hogy a kertben található vízforrásokat- legyen szó akár kútvízről, erősvízről vagy artézi vízről- összegyűjti vagy felszivattyúzza ezzel vízellátást biztosítva. Ezen vizek bár nem mindig ivóvíz tisztaságúak, ám tisztaságuktól függően alkalmasak kerti öntözésre, WC lehúzásra, fürdésre vagy akár ivásra is. Mivel ingyen elérhetőek ezen vízforrások így rendkívül költséghatékony megoldás ezzel végezni házkörüli tevékenységeket. Egy házi vízmű legfontosabb feladata tehát, hogy biztosítsa a ház vízellátását. A vízműhöz kapcsolható öntözőrendszer, mely egy bizonyos helyre rögzített csőrendszert használ. Nem pazarol vizet automatikus be és kikapcsoló funkciója miatt. A modern rendszereknek köszönhetően először a tartályban lévő vizet használja el a gépezet, majd szükség esetén kapcsolódik be a folyamatba a szivattyú. Egy házi vízmű rendszer egy szivattyúból, egy nyomáskapcsolóból és egy hidrofor tartályból épül fel. Mondhatni két fő egységből áll egy házi vízmű és egy nyomáskapcsolóból. Egyik része a hagyományos szivattyú, melynek célja a víz megfelelő helyre juttatása. A rendszer másik része a hidrofor tartály, mely a nyomás biztosításáért felel. A hidrofor tartály azért jó, mert javítja a víz felhasználását és megfelelő szinten tartja annak nyomását. Olyan létesítményekben használnak leginkább hidrofor tartályos házi vízművet, amelyek nem csatlakoznak a helyi vízellátó hálózathoz, valamint olyan létesítményekben, amelyek áramellátása ellenére további csatlakozást igényelnek. Például a csapban lévő víz túl alacsony nyomása miatt fordulhat elő ennek szükségessége. Nem csak folyamatos vízáramlást biztosít a háztartásokban, nyaralókban és telkeken, hanem a kútból való vízvételt is megkönnyíti kerti növények öntözésénél.
A házi vízellátóknak számos típusuk létezik. Legfontosabb tényezők egy házi vízmű kiválasztásánál a megfelelő teljesítmény, a megfelelő minőség, az egyszerű felépítés és a javítható alkatrészek. A napi átlagos vízfelhasználásunkat fel kell mérni, mielőtt házi vízmű vásárláshoz folyamodnánk. A másik fontos szempont melyet végig kell gondolni vásárlás előtt, hogy pontosan milyen tevékenységekhez is szeretnénk használni a rendszert. Ez alapján kell meghatározni a vízmű teljesítményét. Míg egy udvari locsoláshoz elegendő a 1,5 és 2,8 bar közötti teljesítményű gép, addig egy egész hétvégi ház vízrendszerének ellátáshoz sokkal nagyobb nyomásra lesz szükség. A YATO YT-85370 elektromos házi vízmű szivattyúja 1200 W teljesítménnyel rendelkezik. Olykor az öntőrendszer teljesítmény igénye kisebb, mint a szivattyú teljesítménye. Ilyen esetben miután a tartály felöltődött a szivattyú leáll, de mivel a vízfogyasztás nem áll le a nyomáscsökkenés miatt a szivattyú újra indulását eredményezheti. Ez hosszú távon a szivattyú berendezés károsodását eredményezi. Így rendkívül fontos olyan teljesítményű házi vízművet vásárolni, mely kompatibilis a vele használatos rendszerek teljesítményével (például az öntözőrendszer teljesítményével). A házi vízmű szivattyúnak nem tesz jót a gyakori beindítás, mivel ilyenkor nagyobb áramot vesz fel és fennáll a túlmelegedés veszélye. Az sem mindegy a szerkezet teljesítménye szempontjából, hogy egy emeletes épület legfelső szintjére kell felpumpálni a vizet vagy a földszintre. Minden szerkezetnek van egy maximális szállítási magassága, ameddig képes a víz felpumpálására. Kínálatunkban található YATO YT-85370 elektromos házi vízmű szivattyú akár 9 méter magasra is képes felszállítani a vizet. Így ezen esetekben akár nyomásnövelő funkcióval is rendelkezhet egy házi vízmű. A hidrofor tartály méretét is használati szokás szempontjából kell kiválasztani. Egy hétvégi ház ellátáshoz jelentősen nagyobb tartályra lesz szükség. A használandó víz üledékésségét is mérlegelni kell, melyhez olykor szakember bevonására van szükség. Erre azért van szükség, mert a rendszernek ezen szennyeződésekkel meg kell birkóznia leállás nélkül és ha nem tudjuk pontosan mennyi üledéket tartalmaz a víz gyorsan megrongálódhat a hozzá vásárolt, de nem megfelelően választott házi vízmű.
Egyes típusok rendelkeznek szárazon futás elleni védelemmel, mely során egy intelligens elektronikus rendszer folyamatosan pásztázza a működést és ha valami okból kifolyólag a víz kimaradna, akkor automatikusan leállítja a rendszert. Ezzel megakadályozza a házi vízmű felforrósodását és tönkremenetelét. A nyomáskapcsoló funkció automatizálja a szivattyú működését. Ha megtaláltuk a számunkra megfelelő házi vízműt, nagyon gyorsan és könnyen telepíthető otthonunkban. Első lépésként telepíteni kell az eszközt, majd beállítani a kívánt nyomást és működőképes állapotba is kerül az eszköz.
A vízszivattyúk kategóriájába tartoznak a búvárszivattyúk is. A búvárszivattyúkkal általában tiszta vizet szoktak átszivattyúzni, illetve különböző alagsori helységeket, aknákat, medencéket és gödröket szoktak kiüríteni. Mélyebb helyekről való víz felszínre hozásához szokták leggyakrabban használni, ám kútvízből is képes tiszta vizet csinálni így rendkívül sokoldalú a felhasználási területe. Árasztásos locsolás is elvégezhető vele szabad csőkifolyás mellett. Annak köszönhetően, hogy a búvárszivattyú teljesen elmerül a víz alatt nagyobb emelési távolságot tud elérni, mint hagyományos felszíni társai. Azonban nem ajánlott kerti locsolóberendezésekkel való használatra, ha erre a célra keresünk megfelelő eszközt, akkor a házi vízmű lesz a megfelelő választás. Fontos, hogy minden esetben kizárólag a szivattyúval kompatibilis mérettel rendelkező locsolótömlővel használható. Egy búvárszivattyú működése kifejezetten egyszerű: felszínre nyomja a folyadékot membránlapjainak köszönhetően. Ezért hatékonyságban és teljesítményben is lekörözi a hagyományos vízszivattyúkat.
Egy búvárszivattyúra való beruházás több szempontból is előnyös. Energiatakarékossági szempontból rendkívül sok rezsikiadást spórolhatunk meg vele hosszú távon. Strapabíró, emellett pedig nem igényel rendszeres nagy karbantartást, így további, használatából eredő kiadásoktól nem kell tartani. Elegendő minden második évben ellenőriztetni egy szakemberrel. Környezetkímélő, így segítve ökológiai lábnyomunk csökkentését. Sokkal csendesebben működik, mint bármilyen más szivattyú és légtelenítéssel sem kell bajlódni használata során. Télen-nyáron időjárástól függetlenül rendelkezésünkre áll és nem kell fagymentesítéssel bajlódni, hiszen évente egyszer elegendő elvégezni a szerkezet téliesítését.
Ha búvárszivattyút szeretnénk vásárolni, a hatékony működés érdekében figyelembe kell venni a szivattyú emelési vagy más néven nyomó magasságának határértékét és nyomásértékét. A nyomómagasság az az érték, ameddig képes szállítani a folyadékot. Emellett az adott búvárszivattyú teljesítménye is azt határozza meg, hogy alkalmas lesz-e az megadott folyadék mozgatására vagy sem. A YATO YT-85343 elektromos búvárszivattyú maximális merülési mélysége 7 méter, mely 1100 W-os teljesítménye mellett kifejezetten alkalmas házkörüli szivattyúzási feladatok ellátására. Az egyes szivattyúk más és más áramlási sebességgel képesek működni, vagyis megmutatják a szivattyú gyorsaságának értékét. Ez az érték a vízmagasság csökkenésével egyenes arányosan csökken. A YATO YT-85333 elektromos búvárszivattyúja akár 18 köbméter vizet képes átszivattyúzni egy óra alatt. A legtöbb búvárszivattyú percenként 70 liter víz szállítására képes, ami átszámolva 4,2 köbméter/óra értéket jelent. Szennyezett folyadék mozgatásánál kifejezetten fontos paraméter a maximális szemcseméret érték, amellyel a szivattyú még leállás vagy rosszabb esetben alkatrész károsodás nélkül működni tud. A YATO YT-85333 elektromos búvárszivattyúval a szennyeződés átmérője akár 30 milliméteres is lehet, rendkívül sokoldalú felhasználási teret biztosítva használójának. Egy motorvédővel jelentősen meghosszabbítható a búvárszivattyúk élettartama, melynek célja, hogy a sűrű be-és kikapcsolásokkal szemben védi a motort így elkerülve a fölösleges bekapcsolásokat. A túlterhelés elleni védelemmel felszerelt YATO YT-85333 elektromos búvárszivattyúja termikus kapcsolós vízhűtéses motorral van felszerelve a motor túlmelegedésének megakadályozása érdekében.