Fúrógép és csavarbehajtó
A Yato csavarbehajtók és fúrógépek felhasználási területét nem igazán lehet bekategorizálni. Annyira széles körben használatos szerszámok, hogy felesleges a próbálkozás, hogy egy kategóriába próbáljuk berakni őket. Használják kőművesek, villanyszerelők, asztalosok, lakatosok, autószerelők, szinte minden szakmában előfordulnak. Az előbb említett munkaterületek inkább a nagyobb és erősebb gépeket használják, míg a kisebb típusokat, amik lehetne akár csak egy maroknyi méretűek, azokat meg inkább az elektronikai területeken alkalmazzák. Rengeteg változat létezik belőlük. Némely típusok hajlítható markolattal vannak ellátva, mások pedig kisebb (10 milliméterig) vagy nagyobb (13 milliméterig) tokmánnyal rendelkeznek, de kaphatók gyorstokmányos, valamint tokmánykulcsos típusok is. A gyorstokmány jelentése, hogy a szerszám befogása kézzel történik. A nagyobb gépek rendelkezhetnek SDS vagy SDS-PLUS tokmánnyal is, ide tartoznak például az ütvefúrók, a fúrókalapácsok, a bontókalapácsok és a vésőgépek. Az akkumulátoros gépek előnye, hogy mobilisak, nem szükséges több méteres hosszabbító kábel a használatukhoz, hátránya viszont az, hogy amennyiben a gép lemerül és nincsen pót akkumulátor hozzá, akkor meg kell várni mire az akku feltölt, hogy újra lehessen dolgozni vele. Egy nagyobb akkumulátorral kijjebb lehet tolni az üzemidejét a gépeknek, de azáltal a súlyuk is növekedni fog. Már léteznek olyan gépek is amik nem rendelkeznek szénkefével, ezek általában kevesebb karbantartást igényelnek, ezáltal hosszabb lehet az élettartamuk és nagyobb erőre is képesek. Árban a szénkefe mentes gépek és ezen előnyök viszont magasabbak a szénkefés típusoknál. A mai modern gépek már különféle biztonsági funkciókkal is le vannak látva, például egy olyan kuplungos, reteszes fék rendszerrel, ami megállítja a gépet azonnal miután a ravasz felengedésre került. Így sokkal biztonságosabb a gépek használata, és könnyeben megelőzhető egy felmerülő baleset lehetősége.
Napjainkban az asztalosok talán már többnyire az akkumulátoros fúrócsavarozókat használják és ez mondható az egyik legsűrűbben használt szerszámnak is egy műhelyben. Ezenfelül egyre jobban terjednek el az akkumulátoros ütvefúrók és ütvecsavarozók. A megfelelő gép kiválasztása előtt azonban érdemes figyelembe venni néhány alaptulajdonságot, amik fontosak lehetnek. Az első ilyen tulajdonság az akkumulátor, annak élettartama és teljesítménye. Sok esetben előfordul, hogy a gépek még ugyan működnének, de az akkumulátorok már megadták magukat. Ezt több minden is befolyásolhatja, például az is ha sok ideig nincsen használatban, azaz sok időt áll egy gép vagy az is ha az akkumulátorok folyamatosan töltve vannak. Érdemes legalább 2 amperórás vagy akár nagyobb akkut választani. Az amperóra egy elektromos mértékegység, ami ebben az esetben a töltéstároló képességet jelenti. A Yato kínálatában 2, 3, 4 vagy akár 6 amperórás akkumulátorok is megtalálhatók. Az amperórán kívül fontos még a feszültség is, mert attól lesz nagyobb a teljesítménye egy akkumulátornak, ha minél nagyobb teljesítményt tud leadni.
Az akkumulátorok után a következő tulajdonság, amit érdemes eldönteni, hogy sima fúró/csavarozó vagy ütvefúró/ütvecsavarozó amire szükség van. Az alap gépek mellett már számos gép található, amik ütvecsavarozással vagy ütvefúrással dolgoznak. Egyes gyártóknál elérhetők olyan akkumulátoros fúró, ütvefúró, csavarozó gépek, amik segítik a falba való fúrást az ütvefúró funkció használatával. Ilyen például a Yato kínálatában található YT-82786 akkumulátoros ütvefúró csavarozója. Ez a változat 18 voltos, valamint 2 amperórás akkumulátorral rendelkezik, amihez egy töltő is tartozik. Szénkefés motorral és gyorstokmánnyal van ellátva, ami 13 milliméterig képes befogadni a különböző kiegészítőket. Változtatható rajta, hogy lassú vagy gyors módban szeretné használni. Állítható nyomatékleadással rendelkezik, amit egytől húszig lehet beállítani az adott munkához alkalmazkodva, ezenfelül pedig válaszható rajta fúró vagy ütvefúró mód is. Akkumulátora jelzi a töltöttségi szintet, led fénnyel rendelkezik, ami lehetővé teszi a munkaterület megvilágítását. Az akkumulátoros gépek egy építkezésen hasznosabbnak bizonyulhatnak a vezetékes típusokkal szemben, mivel nincs szükség hozzájuk plusz hosszabbítóra.
A fúrókalapácsok SDS plus tokmánnyal és rezgés csillapítóval van felszerelve. A Yato YT-82127 fúrókalapácsa is ezzel az SDS-Plus tokmánnyal kapható. Ennél a típusnál ütvefúró és véső funkciók közül lehet választani. Alkalmazható betonhoz, téglához és kőzetekhez általános fúrásra vagy kisebb vésésekre, 5J ütőerővel. Kofferrel kapható, amiben megtalálható egy kis tégely zsír a megfelelő működéséhez és egy kicsi porfogó tányér, ha a fej fölött kellene fúrni. Ez a változat 220 voltos hálózatról működtethető, teljesítménye 1500 watt. A rezgéscsillapító azt a célt szolgálja, hogy az ütőenergiát lecsökkenti a géptesten, ezáltal komfortosabb használatot biztosít. Az ütvecsavarozók esetén már nem ugyan ez a helyzet. Az ütvecsavarozók ugyan úgy működnek, mint az ütvefúrók. A forgó tengely megüti a bitfejen keresztül a csavart, ezáltal sokkal hatékonyabb csavarozás érhető el még a kemény faanyagok esetén is egy hosszabb csavart használva. Másodpercenként akár több tíz ütésre is képesek. A PH és PZ fejű csavaroknál kisebb mértékben fordul ki a bitfej a csavar fejéből, ez csökkenti a csavar roncsolódását. Ez is az ütvecsavarozók előnyei közé sorolható, ahogy az is, hogy nem igényel a használata akkora erőkifejtést, mint egy sima csavarozó gépnek. A túlhajtott vagy beragadt csavarokkal is sokkal jobban boldogul ez a típus, valamint az építkezéseken a hatlapfejű csavarok behajtása sem jelent többet problémát használatával.
Amit még érdemes megfontolni, hogy szénkefés vagy szénkefe nélküli gépre van szükségünk. A hagyományos villanymotoros típusok szénkefével vannak ellátva, az áram a szénkefén keresztül jut el a tekercselt forgó részbe. Ennél a típusnál a forgó mozgás miatt a szénkefe kopik, ezért egy bizonyos idő után ki kell azt cserélni. A szénkefe mentes változatoknál az előbb említett tekercselt forgó rész nem mozog, oda van rögzítve a gépházhoz. Ilyen a Yato YT-82806 akkus ütvecsavarozója. Ez a változat egy 18 voltos, 3 amperórás akkumulátorral rendelkezik, ami töltöttség visszajelzővel van ellátva. 1/2 colos négyszöges csatlakozása lehetővé teszi a dugókulcsfejek csatlakozását is. 700 newtonméter nyomaték leadására képes, a géptesten led világítás található és tartozik hozzá egy koffer is a könnyebb szállítás miatt. Hővezetéssel adja le a működés közben keletkező hőt, azaz a motornak nincsen szüksége légáramra a hűtéshez. Így a motor belseje zárt maradhat ezáltal nem szennyeződik. A szénkefe nélküli motorok előnyei a következők lehetnek. Azok a típusok, amik nem tartalmaznak szénkefét, a kefe hiánya miatt nem vesztenek annyi nyomatékot, azaz nagyobb nyomatékkal rendelkezhetnek, mint egy szénkefés változat. Használat közben nem keletkezik szikra, ami hosszabb élettartamot eredményezhet és kisebb a zajszintjük is. A programozhatóságát a vezérlésébe épített mikroprocesszor teszi lehetővé. Hátrányai közé tartozik, hogy az említett vezérlése elektronikus, ezért ez a típus drágább, mint a szénkefés kivitelek. A szénkefe nélküli gépek egyre elterjedtebbek és gyorsan fejlődnek, de mindkét típusról elmondható, hogy hasonló hatékonysággal dolgoznak.
A mai gépek az alap tulajdonságaik mellett fel lehetnek szerelve még extra tulajdonságokkal is, mint például különböző LED világítások. A LED fény beépítése azt a célt szolgálja, hogy megvilágítja azt a területet, amivel éppen dolgozunk. Ez a világítás a gépnek a testén, valamint az akkumulátor töltöttség visszajelző az akkun manapság már szinte minden eszközön megtalálható, mivel nagyon hasznosnak bizonyultak az idők során. A négy fokozattal ellátott fúrógépek pedig javíthatják a fúrási teljesítményt. A különböző cserélhető tokmányok több lehetőséget biztosítanak egy szerelés során. Létezik számos pozícionált csavarozó fej, sarokfúró fej és dugókulcs adapter is, amik a nehezen elérhető helyek csavarozását és fúrását teszik lehetővé.
Ezek a gépek azok, amiket kéziszerszámok között a leggyakrabban használnak és talán az is elmondható, hogy ezek fejlődnek a legdinamikusabban, azért, hogy minél több dologhoz lehessen őket használni, valamint egy töltéssel minél hosszabb ideig. A kínálatában számos Yato behajtóhegy és csavarbehajtó, Yato fúrószár (fémhez, fához, kőzetekhez, kerámiához), Yato dörzsár, Yato körkivágó és lyukfúró, Yato fúrószár kiegészítő, Yato legyező csiszoló, Yato behajtó kiegészítő, Yato lépcsős fúró és süllyesztő, Yato fúrókefe és Yato marószár megtalálható, ezeken felül pedig még rengeteg hálózati és akkumulátoros gép is.