Áramfejlesztők
A modern világnak köszönhetően már-már elképzelhetetlen, hogy mindennapjainkat elektromos eszközök nélkül éljük. Egy hordozható áramfejlesztő, vagy más néven aggregátor kültéri teendőink elvégzéséhez nyújt megbízható áramforrást úgy, hogy elektromos áramot állít elő valamilyen más energiahordozóból. A piacon fellelhető áramfejlesztők palettája rendkívül sokszínű: az egyes gépek teljesítménye és kialakítása sok mindenben eltérhet. Egy megfelelő áramfejlesztő kiválasztásához figyelembe kell venni, hogy milyen munkához szeretnénk használni: időszakos vagy folyamatos üzemű tevékenységhez szeretnénk hasznát venni. Nem mindegy ugyanis, hogy egy sátrazás alatti világítást szeretnénk róla megoldani vagy hegesztési munkálatokat szeretnénk végezni vele. Kínálatunkba YATO lakossági méretezésű változatok érhetőek el, melyek akár egy hajótúra során vagy kerti vízszivattyú üzemeléséhez nyújthatnak segítséget.
Az áramszabályozás és a feszültségszabályozás a két legfontosabb szempont egy áramfejlesztő kiegyensúlyozott, megbízható működéséhez. Az áramszabályozás szempontjából a generátor típusát tekintve kétféle különböztethető meg: szinkronos és asszinkronos generátor. Az asszinkronos generátor fennakadásait a szinkronos változattal hozták helyre. Ugyanis egy asszinkronos generátor hirtelen teljesítménynövekedés esetén a feszültség lecsökkenését eredményezheti, így legerjed az áramfejlesztő. A szinkronos változat nagyobb teljesítményt is elbír, így elkerülve a feszültség visszaesését. Ha nem ad folyamatosan egyenletes áramot egy aggregátor vagy túl nagy kilengések vannak benne az a vele használt eszköz élettartamát megrövidítheti vagy rosszabb esetben azonnali rongálódását eredményezhet. Vannak aggregátorok melyek kondenzátoros szabályozással működnek, azonban itt a terhelés hatására jelentősen csökkenhet a feszültség, amit csak túlméretezéssel lehet csak kompenzálni. Egy elektronikus feszültségszabályozó (rövidítve AVR) azonban megoldás erre a problémára is, ugyanis terhelésváltozás esetén is stabilan tartva a feszültséget biztosítja a folyamatos működést. Az AVR egy egység terhelés hatására beavatkozik segítve a motor optimalizálását. Így mondhatni tökéletes kimeneti szinuszgörbével megbízható működést biztosít. Az elektronikus feszültségszabályozók előnye, hogy kényesebb elektronikai eszközök áramellátására is alkalmasak. Manapság már a legtöbb áramfejlesztő rendelkezik ezen tulajdonsággal, de vásárlás előtt érdemes megbizonyosodni arról, hogy megtalálható legyen a választott aggregátor jellemzői között az AVR/ elektronikus feszültségszabályozó felirat.
Üzemanyag szerint léteznek gáz, benzin, dízel és benzin-gáz meghajtásúak. Legelterjedtebb változata a benzinüzemű, kínálatunkban elérhető YATO aggregátorok benzines meghajtással működnek. Előnye a benzines meghajtásúnak, hogy zárt térben is használható. Azonban a folyamatos szellőztetésről és a kipufogóanyag elvezetésről nem szabad megfeledkezni. Benzines YATO áramfejlesztőink beltéri használatakor kerülendő a pár négyzetméteres beltéri helyszíneken való munkavégzés a nem elegendő friss levegőből származó egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében. Az üzemanyag tartály méretét is ajánlatos figyelembe venni attól függően, hogy milyen gyakran és mennyi ideig szeretnénk használni áramfejlesztő készülékünket. A YATO YT-85460 áramfejlesztője 25 literes tankjának köszönhetően hosszú ideig képes működni.
Egy áramfejlesztő feszültségének meghatározása nem nehéz feladat: azt kell figyelembe venni, hogy a kiválasztott készülékeknek mekkora a feszültségigénye. Célszerű olyan aggregátort választani, mely a vele használandó eszközöknek megfelelő feszültséget tud biztosítani. Számításba kell venni, hogy bár egy többfázisú áramfejlesztő egyfázisú feszültséget is elő tud állítani, azonban nem tudja leadni a teljes feszültséget egyetlen fázison, vagyis kisebb teljesítményt tud nyújtani ezesetben. A kínálatunkban található 230 Voltos YATO YT-85453 áramfejlesztő végén két érintkezős dugvilla található, biztosítva ezzel több eszköz egyidejű használatát. Egy 400 Voltos áramfejlesztő három fázissal, valamint 4 vagy 5 dugvillával rendelkezik. Minél hosszabb az aggregátorhoz csatlakoztatott hosszabbító, az áram feszültsége annál jobban csökkenhet. Amennyiben megoldható célszerű rövidebb vezetékekkel megoldani az áramfejlesztő használatát. Ha mindenféleképpen hosszúra van szükség, abban az esetben érdemes egy legalább 1,5 négyzetmilliméter vastagságú hosszabbító kábelt választani. Egyes esetekben a kábeldobos típusoknál javasolt letekerni a kábelt, mert a nagyobb feszültség a vezetékek összeolvadását eredményezheti. Fontos odafigyelni akkumulátor töltés során, hogy bár a legtöbb aggregátoron megtalálható 12 Voltos egyenáramú kimenet, de mivel a kimenő feszültség nem szabályozott ezért hosszú távú használat során az akkumulátor rongálódását eredményezheti.
Az áramfejlesztők kiválasztásánál a teljesítmény az egyik legfontosabb szempont, melyet szem előtt kell tartani. Mint ahogyan a feszültséget is, ezt is az aggregátorhoz egyszerre kapcsolódni kívánt eszközök számától függően határozzuk meg. Az egyes eszközök teljesítmény igényének egyszerű összeadásával megkapható az az érték, amekkora teljesítménnyel kell rendelkeznie az áramfejlesztőnknek. Így például egy 250 Wattos és egy 350 Wattos eszköz energiaigénye 600 Watt lesz. Az egyes elektromos tárgyak áramfelvétele között nagy differenciák lehetnek. Ennek tükrében az aggregátor teljesítményének a vele egyszerre használandó eszközök összteljesítményénék legalább 25%-ával nagyobbnak kell lennie. Ha kézi szerszámokkal szeretnénk használni aggregátorunkkal, ajánlatos 2-szeres szorzóval számolni. Egyéb hétköznapi elektromos berendezések (például számítógép) esetében elég a 1,5-szeres túlméretezés. A nagyobb teljesítményű áramfejlesztőket építkezések során szokták használni, melyek akár 400 Voltot és 230 Voltot is képesek egyszerre előállítani. A kisebb, lakossági használatra alkalmas változatok 2-3 Kilowattos teljesítménnyel bírnak el. Az ipari és a lakossági változat mind méretben, mind üzemanyag fogyasztásban is más és más paraméterekkel rendelkezik. A YATO YT-85453 két dugaljal rendelkező áramfejlesztője 2700 Wattos teljesítményű. Az egyes áramfejlesztők teljesítménye az évek során használatból eredően csökken, így a pontos teljesítményt már nem a használati utasításából, hanem mérés segítségével lehet meghatározni. Fontos tudni, hogy az áramfejlesztőknek nem tesz jót, ha maximális teljesítményen vannak járatva. Az egyes típusokon azonban általában fel van tüntetve a maximális és a tartósan terhelhető teljesítmény értéke.
Az aggregátorok folyamatos karbantartásáról sem szabad megfeledkezni. A YATO áramfejlesztők használati utasításában meg van adva a pontos üzemóra szám, mely után a gép megköveteli az otthoni szervízelést. Egyes áramfejlesztőkben beépített üzemóra van, mely nyomon követi használati idejét az eszköznek. Így nem kell fejben tartani a szervízelésig szükséges időt, ugyanis a gép automatikusan jegyzi az üzemidőt. Tervezhetővé válik a szervízelés időpontja és annak költségeire is fel lehet készülni. A rendszeres karbantartásnak köszönhetően egy aggregátor hosszú távon biztosít megfelelő működést, alkatrész és motor meghibásodás nélkül.