Felsőmaró
A felsőmaró nélkülözhetetlen faipari szerszám, melyre előbb vagy utóbb szükség lesz díszléc készítésnél, valamilyen élmarás készítésénél, ajtó díszmarásnál (akár szobai ajtókra, akár bútorajtókra), egy körív elkészítésénél vagy egy ajtóbetét (ajtókazetta) helyének besüllyesztésénél. Egy maró értékesebbé formálja az anyagok kinézetét, megadja annak végleges arculatát. Ugyancsak segít zárak és kilincsek pántjainak kivésésében, polcok éleinek lekerekítésében, ágyak sarkainak lekerekítésében, rusztikus bútorok megmunkálásában, tolóajtók hornyainak elkészítésében, csapolások elkészítésében, kerti bútorok és pergolák díszítésében. A szegélyek és mélyedések kialakításához használható szerszámgép jelentősen kevesebb energiát és időt igényel, mint a hagyományos vésős és csiszolós megoldás. Egy modern elektromos profilgyalunak tekinthető, mellyel akár összetett minták is készíthetőek. Egy felsőmaró akár keményebb MDF lapokkal és puhább műanyagokkal is könnyedén elbánik. Azonban egy felsőmaróval csak úgy kaphatunk megfelelő végeredményt, ha makulátlanul megmunkált anyaggal dolgozunk. Működése során a támasztóléc és a vezetőléc végig csúszik az anyag mentén és lemásolja azt a felületet vagy az élet. Egy felsőmarás során a gépet a kezünkben kell tartanunk. Ha több ugyanolyan fadarabot szeretnénk elkészíteni akkor használhatunk asztali marógépet, ám házkörüli teendők ellátásához egy felsőmaró a legalkalmasabb. Használata első lépéseként egy villáskulccsal meg kell lazítani a tokmányt és behelyezni a rendelkezésre álló kések egyikét a gépbe. A tokmány meghúzása után munkára kész állapotban van az eszköz. Mindig ajánlott egy mintadarabon próbamarást készíteni, mielőtt bele kezdenénk a végleges faanyag megmunkálásába. Ez gyakorlás szempontjából is hasznos, illetve az is kiderül, hogy a választott kés mennyire felel meg az adott munkához.
Egy felsőmaró és egy élmaró között óriási a differencia. Míg az élmaró csak élek megmunkálására alkalmas, addig egy felsőmaróval sík fafelületek marása is elvégezhető. Ez annak köszönhető, hogy nagyobb kések befogását is lehetővé teszi a felsőmaró. Az élmaró kisebb szerkezetének köszönhetően egyszerűbben kezelést biztosít használójának, ám teljesítménye jelentősen kisebb, mint a felsőmarónak. Az élmaró leginkább lekerekítéshez, élgömbölyítéshez, díszes szegélyek marásához és élletöréshez ajánlott szerszám. Gyalulási munkákhoz mindkét eszköz alkalmazható, ám ezesetben a felsőmaróhoz kiegészítőként egy keretre van szükség, ami gördülőkocsival van felszerelve. Ilyenkor a felsőmaró nem gyalul hivatalosan, hanem a legfelső réteget lemarja ám az eredmény ugyanaz lesz. A felsőmaró ezek feladatok mellett egyéb munkálatokat is el tud végezni, így sokkal sokrétűbb, összetettebb és hatékonyabb eszköznek számít, mint egy élmaró.
Megfelelő marógép kiválasztása előtt a marógép méretét és tulajdonságait szemügyre kell venni. Egy kisebb, könnyebb és fordulékonyabb gépet könnyebb tartani miközben dolgozunk vele. Azonban a nagyobb, nehezebb és robosztusabb marógépek jól vezethetőek és jobb illeszkedést biztosítanak az anyaghoz. Emellett teljesítményük is nagyobb, így hatékonyabb munka végezhető velük. Az ergonómikus kialakítású nyéllel rendelkező YATO YT-82380 hálózati adapteres felsőmaró 6,6 kg súlya mellett akár 23 500 fordulatot is képes tenni 1 perc leforgása alatt. Ezt 2100 W fordulatszámú motorjának köszönheti. A felsőmaró fordulatszám szabályozási lehetőségét is figyelembe kell venni, ugyanis mint ahogyan sok más gépre, a felsőmarókra is érvényes, hogy amilyen anyaghoz tartozó fejet fogunk a gépbe olyan anyagot munkálhatunk meg vele. Viszont más fordulatszám kell a faanyagokhoz, más a lágyfémekhez, és más a műanyagokhoz.
A szerszámkinyúlás, vagyis a mélységállítás lehetőségét is meg kell vizsgálni. Ettől függ ugyanis, hogy milyen mélyen tudjuk megmunkálni az adott anyagtípust. A legtöbb felsómaró több fokozatú mélységhatárolóval rendelkezik. A YATO YT-82380 hálózati adapteres felsőmarója akár 55 milliméteres lökettérfogattal képes működni. A több fokozatban állítható marásmélység összetett profilok készítésekor és fokozatos süllyesztéskor válhat hasznunkra. A felsőmaró kényelmi szempontjai is figyelembe vehetőek: rendelkezik-e gumírozott markolattal az eszköz, illetve egy kézzel is lehet-e kezelni azt vagy kétkezes használatot igényel. Eme paraméterek nagyban befolyásolják, hogy mennyire is fog kézre állni nekünk az adott marógép.
A marógéphez kapható tartozékokat is ajánlatos figyelembe venni. A felsőmaró legfontosabb kelléke a kés. Azt, hogy mire is tudjuk használni felsőmarónkat csakis az dönti el, hogy milyen marófejeink vannak hozzá. Minél több fajta késsel rendelkezünk, annál szélesebb skálát tudunk lefedni felsőmarási munkálatokból. A marófejek háromféle befogási mérettel rendelkeznek, ezáltal a marógépek befogói is háromféle mérettel rendelkeznek. Igényektől függően egyesével is megvásárolhatóak a kések, ám célszerűbb több kést tartalmazó felsőmaró késkészletet választani. Kínálatunkban található 12 és 15 darabos YATO felsőmarófej készlet, melyek nagy mozgásteret adnak a felsőmaró gépünkkel való munkálatokba. Léteznek különböző eszközök, melyek a marási munka precizitását segítik elő. Egy párhuzamvezető segítségével gyerekjáték a pontos munkavégzés. A YATO YT-70890 munkalap marósablonjának köszönhetően precíz, minőségi végeredmény kapható. Ezen felül a gépeknek több más paraméterei is vannak, amelyeket vásárlásnál érdemes figyelembe venni. Egy kiegészítő körzőszárral körcikkelyeket lehet készíteni, így bővítve az esetleges mintákat. Attól függően is mérlegelni kell döntésünket, hogy a jövőben szeretnénk-e esetleg hozzá venni munkaasztalt ezzel kibővítve a vele megmunkálandó anyagok palettáját. Ha nem olyan sűrűn szeretnénk hasznát venni felsőmarónknak, akkor elegendő lesz egy kisebb átmérőjű szárral és rögzítővel rendelkező típus. Ha nehezebb, összetettebb és gyakoribb munkavégzésre szeretnénk használni, akkor nagyobb átmérőjű rögzítő fogóval rendelkezőt válasszunk. Egyes típusok több méretű átmérőhöz megfelelő szűkítőt tartalmaznak. A YATO YT-70890 marógép rendelkezik porszívó elszívó csonkkal, melyhez porszívó csatlakoztatható ezzel a kirepülő faforgácsok mennyisége csökkenthető.
A kezelő biztonsága elsődleges szempont egy felsőmaróval való munka során. A repkedő forgácsok elleni védelmet a védőszemüveg és - ha rendelkezik a felsőmaró vele, akkor - az elszívó csonk és a hozzá csatlakoztatható elszívó nyújtja. A marógép magas fordulatszámú gépnek számít, amely percenként akár harmincezer fordulatot is tehet. Ezért a vele való munka alatt a megmunkálandó anyagot megfelelően le kell rögzíteni. Ezt bilincsekkel, fogókkal és kapcsokkal is megtehetjük, vigyázva arra, hogy a befogott anyagot ne nyomjuk meg beszorított állapotában. A rögzítésre használatos kiegészítőket az asztal szélére lehet rögzíteni vagy akár az állítható bilincsekre marhatunk vezetőlécet. Ezeken felül akár a gyalupadon található padvasakat is lehet rögzítésre használni. Kizárólag bekapcsolt állapotban lévő, forgó marógépet szabad az anyaghoz tolni. Balesetveszélyes úgy bekapcsolni a felsőmarót, hogy előtte beletoljuk azt az anyagba. Az elrepülő fadarabkák irányára munka közbe figyelni kell. A felsőmarót mindig forgási iránnyal szemben mozgassuk, vagyis mindig toljuk. Ellenkező irányú mozgással a faanyag felülete szét forgácsolódna. Marás közben ütközőket és vezetőket használunk, a vágatot azonban soha nem szabad nyomni. A marót tompa késekkel nem szabad használni. A YATO YT-70890 felsőmarója motor és kezelővédelemmel rendelkezik, mely az esetben nyújt segítséget, ha esetleg a maró beragadna a megmunkált darabba.