
Kézi csörlők és emelők
Sajnos előfordul, hogy az emberi erő néha már nem elegendő egy adott tárgy elhúzásához vagy megemeléséhez. Ebben az esetben igen célravezető egy csörlő vagy emelő használata, amik megkönnyítik a nagyobb és nehezebb dolgok mozgatását. Ezek az eszközök egy fogaskerék áttétes meghajtással vannak ellátva, amit egyszerűen egy hajtókarral vagy lánccal lehet működtetni. Léteznek olyan csörlő típusok is, amik nem csak kézi hajtással vannak ellátva, hanem akár elektromos motorral is, ez az elektromotoros kivitel nagyobb teljesítménnyel rendelkezik. A kézi változatoknak a hétköznapi használatban nagyobb szerepe van, az elektromos fajták előfordulása ritkábbnak mondható.
A kézi csörlők az egyszerűbb szerkezetek közé sorolhatók. Segítségükkel a saját erőnket képesek megsokszorozni különböző áttételművek használatával. A YATO YT-5914 kézicsörlője nagyjából 1530 kg-os teherbírással rendelkezik, akár 3 méteres távolságon keresztül képes a súly mozgatására. Ezek a kézi csörlők acélból készülnek, valamint egy racsnis mechanizmusból, egy dobból és fogaskerekekből épülnek fel. A hajtókarral az acélból készült kötél a dob mozgatása által feltekerésre kerül. Ezen a típuson kívül léteznek más teherbírással rendelkező változatok is a YATO kínálatában. A megfelelő csörlő kiválasztásához tisztában kell lenni azzal, hogy mekkora is az a maximális súly, ami a későbbiek folyamán mozgatásra fog kerülni. A csörlők többnyire a homlok-fogaskerekes áttételek, valamint a kilincsműves szerkezet segítségével érik el a nagyobb súlyok könnyedebb mozgatását és rögzítését. A nagyobb teherbírású típusoknál már többségében csigahajtást vagy kettős áttételművet alkalmaznak. Az univerzális kézi csörlők a vízszintes mozgatásra alkalmasabbak a többi csörlő típusnál, mert egy oszlophoz vagy akár egy fatörzshöz rögzítve is egyszerű a használatuk, kiválóan alkalmasak a nagyobb terhek vontatására vagy vonszolására. Ezeknél egy kar által történik a kötél csévélése és a rugós kilincsmű azt a feladatot szolgálja, hogy nem engedi meg a tehernek, hogy az visszacsússzon a csévélés során. A láncos emelők között megtalálható a YATO YT-58951 láncos emelője, ami 1000 kg teherbírású és 3 méteres hosszúsággal rendelkezik. Ezek az eszköz kifejezetten függőleges emelésre használható. A rögzítésnél fontos, hogy csak a maximális tehernél erősebb kikötési ponthoz lehet ezt az eszközt kirögzíteni. Két változata ismert, az egyik a lánccal meghajtott, a másik pedig a kézi karos kivitelű típus. A lánccal hajtott akár 3 tonna teherbírású is lehet, míg a kézi karos általában ennél kisebb teherbírással rendelkezik. Ezek az eszközök többségében inkább a műhelyekben fordulnak elő, ott vehető nagyobb hasznuk. Egytől három tonnáig jellemző rájuk a feszítő, valamint emelő erő. Zárt házas kialakításúak, kiakadás gátló horoggal felszereltek, valamint önzáró fékkel vannak ellátva. Soha nem szabad túlterhelni a kötelet sem a szerkezetet, mert túlterhelés esetén fennáll a szakadás veszélye és ez akár balesethez is vezethet.
A krokodil emelő működési elvét tekintve hasonló a működése, mint a hidraulikus emelőnek. Alakját nézve viszont különbözőek. Folyadéknyomásos erőátvitellel működik és egy fő-, valamint egy munkahengerből áll. A munkahenger dugattyúja elmozdul, amikor az emelőn lévő kar segítségével a fő henger dugattyúja kerül nyomás alá, vagyis az emelő kar a munkahenger dugattyújával áll kapcsolatban. Amikor az emelő felemelt állapotban van, a visszaengedés egy szelep segítségével történik. A krokodil emelők különböző teherbírással rendelkeznek. A kategóriában megtalálható a YATO YT-17211 hidraulikus krokodil emelője, aminek teherbírása 3 tonna. Ezenkívül kisebb és nagyobb teherbírású változatok is megtalálhatóak egyaránt a YATO kínálatában. Például egy defektes kerék kicserélésének alkalmával elengedhetetlen a krokodil emelők használata. Ezek a mondhatni kicsi, de erős eszközök segítenek abban, hogy az autót pont annyira meg lehessen emelni, amennyire egy kerekcseréhez szükség van. Az autószerelő műhelyek elengedhetetlen tartozékai közé tartoznak a krokodil vagy az egyéb hidraulikus emelők, sőt mondhatni minden autótulajdonosnak célszerű tartani egyet magánál az autójában. Az erős acélvázának köszönhetően a terhelés alatt is nagyon stabil és az emelőkarral könnyen megemelhető akár több tonna is. Az autó alatti pozícionálást segítik a forgó és fix görgők vagy mondhatni kerekek, az emelést pedig a hosszú pumpanyél ami kényelmes fogást biztosít. A krokodil emelő egy biztonsági szeleppel is el van látva, ami lehetővé teszi, hogy túlterhelés esetén is elkerülhető legyen a baleset veszélye.