Beton tömörítők
Az építőiparban egyik legtöbbször a betonnal találkozhatunk. Ezek erősítik meg az emeletes épületek acélrészeit, így a vele való megfelelő bánásmód, az összetevőinek megfelelő összekeverése és száradási folyamata rendkívül fontos tényezők tartóssága és stabilitása szempontjából. A száradás során légbuborékok jelenhetnek meg, melyek a beton gyengülését és gyors roncsolódását okozhatják. Több köbméteres, nagyobb terület lebetonozásánál valószínűbb a légbuborékok megjelenése. A tömörítéssel ezen buborékokat lehet eldolgozni, melynek köszönhetően egy erősebb, összetartóbb anyagot kapunk, mely nem szívja magába a nedvességet így tartósabb és fagyállóbb lesz.
Egy betonvibrátor, vagy más néven betontömörítő tehát a beton kiöntése után annak összetömörítésére használatos eszközök. Ennek köszönhetően a lebetonozott plafon akár közvetlenül is festhető, vakolat nélkül. Mivel a hígabb betonból a felesleges nedvesség és levegő távozik, így gyorsabb száradást eredményezve. A betontömörítés munkafázis mivel a beton stabilitásáért felel, ezért rendkívül nagy felelősséggel jár. Alapvetően két féle tömörítési mód létezik: a gép és a kézi tömörítés. A kézi változatnál egy nyeles vaslappal történik a kézi betondöngölés, majd az anyag megszurkálásához egy vasrúd lesz segítségünkre. A gép döngöléssel sokkal hatékonyabb munka végezhető. A gépi döngölés történhet lapvibrátorral, döngölőbékával, tűvibrátorral, rázóasztallal, rúdvibrátorral vagy zsaluvibrátorral is akár. A gépi tűvibrátoros tömörítés nem csak energiánkat és időnket spórolhatjuk meg, ám sokkal hatékonyabb és precízebb tömörítés végezhető vele.
A betontömörítési folyamat alap koncepciója, hogy a betontömörítő vibrációnak köszönhetően csökken a beton egyes részecskéi közötti súrlódás mértéke. Ennek okán a szükségtelen folyadék és levegő távozik az egyes récsecskékből, mely a beton száradását, sűrűsödését és szilárdságának növelését eredményezi. Mivel a betonnak száradás közben vízkiszorító hatása van, így a kiszorult víz helyén üres lukacsok maradhatnak az anyagban miután az megkötött teljesen. Ezen lyukacsos szerkezet megszűntetése ellen a betontömörítő vibrációs folyamata segít, míg a beton még folyékony halmazállapotú. A rezgő mozgás leállítása után egy masszívabb, erősebb megmerevedett betont kapunk. A tömörítő erő máshogyan adódik le a tűvibrátorral és lapvibrátorral való munkavégzés során. A tűvibrátor a tűvel való szúrások miatt az anyag belsejében adja le ezen erőt, ám a lapvibrátor a beton felületén. Tűvibrátorral való munkavégzés során nem szabad a betont szétteríteni. A tűvibrátort használat közben körülbelül 35 centiméter mélyre szabad csak beletenni a megmunkálandó betonba, ugyanis olyan mélyről még képes a vibráció a levegőt kidolgozni. A betonban pont oda kell helyezni a gépet, hogy az a már megkötött és a még megdolgozandó anyag határvonalán legyen. Ha ferde felületen használjuk a betontömörítőt akkor alulról kezdjük a folyamatot. Miután befejeztük a tömörítést lassú, de határozott mozdulattal hozzuk ki a gépet az anyagból, ezzel garantálva a beton összezáródását azon a területen, ahol a gép miatt szét volt nyílva.
A megfelelő betonvibrátor választásához meg kell nézni annak néhány technikai paraméterét. Ezek többek között a motor típusát, a gépezet teljesítményét, fordulatszámát, kényelmi funkcióit és a vibrátorfej csatlakozójának típusát is figyelembe kell venni. A motor típusát tekintve létezik belőlük elektromos és benzines változat is. A benzines nagyobb rugalmasságot nyújt használójának, mivel hálózati kábel hiányában nem helyhez kötött. Ám házkörüli feladatok ellátáshoz az elektromos változatot ajánljuk. Ha viszont professzionális, napi több órás használatra keres műhelyben egy megfelelő változatú betontömörítőt, akkor egy áramellátás nélküli benzines fajtájú lesz a legjobb választás. Aszerint válasszuk ki betontömörítőnk teljesítményét, hogy azt házkörüli hobbi használatra szeretnénk alkalmazni vagy napi több órás szakmai munkát szeretnénk vele végezni. A YATO YT-82601 elektromos betontömörítője 2300 W teljesítménnyel rendelkezik. A gyártó által közzétett tulajdonságok között szerepel a gép percenkénti fordulatszáma, mely azt jelenti, hogy hány fordulatot tesz meg egy perc alatt a tömörítő. A YATO YT-82600 elektromos tűvibrátora ötezer fordulatot tesz meg egy perc alatt. Kínálatunkban található elektromos tűvibrátorok fejének átmérője 35 milliméter, mely a legtöbb meghajtóval kompatibilis. A tömörítők kiegészítő funkcióit is figyelembe kell venni, egyes gépek-mint ahogyan a YATO YT-82600 tűvibrátora is-túlmelegedés álló tekerccsel rendelkeznek.
Egy YATO tűvibrátorral precíz betonszerkezet tömörítő munka valósítható meg gyorsan és egyszerűen. A gépezet könnyű súlyának köszönhetően könnyű szállítást biztosít használójának. A vele elkészített beton tartós, magas minőségű, masszív és kifogástalan színvonalú lesz. Előnye még, hogy egy YATO tűvibrátor segítségével megspórolható jelentős mennyiségű beton. Így rengeteg érv szól amellett, hogy miért érdemes egy YATO tűvibrátorba belefektetni. Kínálatunkban két féle teljesítményű YATO tűvibrátor közül választhatnak vásárlóink, melyeket arra tervezték, hogy nagyfrekvenciás rezgésekkel egyenletes felületű masszát kapjanak, a megfelelő betonszilárdság elérése szempontjából.
Tűvibrátor használatakor néhány alapelvet be kell tartanunk. Egy betontömörítő csak azután kapcsolható be, miután az bele került a betonba. Ha tűvibrátorral dolgozunk függőlegesen kell behelyezni a betonba azt. Használatakor a beton megfelelő időtartamú megdolgozása kiemelten fontos, ugyanis, ha túl kevés vagy sok ideig használjuk a tömörítő gépezetet ugyanazon ponton, az az anyag rongálódását eredményezi. Addig legyen bekapcsolt állapotban, míg az összes látható buborék feljön a felszínre. Amint kiül a finomhabarcs az éppen munkált beton szélére akkor kell abbahagyni a beton vibrálását, hogy elkerüljük az anyag túlvibrálását. Onnan is látható, hogy kész a beton tömörítése, hogy a beton felülete rendkívül simává és fényessé válik. Ahhoz, hogy elkerüljük a folyamat során a megmaradt levegőbuborékok miatti szivacsos szerkezet létrejöttét a vibrálás időtartama mellett annak megfelelő távolságára is figyelni kell, melynek körülbelül öt centiméteres átfedésekkel kell megvalósulnia.
Ahhoz, hogy megfelelő minőségű munkát tudjuk elvégezni megfelelő állagú betonra van szükségünk. Ehhez egy betonkeverő válhat leginkább hasznukra, melyre a tömörítési folyamat előtt lehet szükségünk. Egyes esetekben a beton felszínének tökéletesítéséhez szükségszerű lehet egy betonsimító beszerzése is. Ez a lépés a beton tömörítésének befejezése után válhat szükségessé, hogy sima, egyenletes felületet kapjunk. A beton utómunkálatai többek között fontos megemlíteni a beton nedvesen tartását is.