Pontozó, beütő
Pontozó, rajztű, szám és betű beütő:
Pontozó, rajztű, szám és betű beütő készletek, mind a vasiparban használt jelölő eszközök. Termékkínálatunkban a pontozóknak két változata is megtalálható, egyik a hagyományos változat, amit egy kalapáccsal megütve használunk. Ehhez képest egy újabb verzó az automata pontozó-nak nevezett változat, melyet nem kell manuálisan kalapáccsal megütni, hanem a hegyét a megfelelő helyre illsztve a hátsó végét erősen megnyomva egy bele épített rugós szerkezet végzi el helyettünk az ütést. Szám és betű beütőket többek között minősített hegesztők is használnak, mivel a saját azonosítójukat bele kell ütni minden hegesztési varratba a késbbi azonosíthatóság miatt. Rajztűket pedig leginkább lakatosok használnak, ezért szokás lakatos jelölőnek is nevezni.
Pontozó:
Felépítését tekintve egy hatszög anyagaról beszélünk, 110-150mm hosszúsággal. Vastagsága kb 16mm szokott lenni. Az eleje egy hegyes, csúcsos formát kapott, a hátulja pedig lapos, hogy kalapáccsal könnyedén üthető legyen. Pontozóval legtöbbször valaminek a középpontját szokás megjelölni, pl: egy furatnak. Mikor kimértük a furat közepének pontos helyét, akkor a pontozó hegyét oda illesztve, azt erősen megmarkolva, egy -a jelölni kívánt anyaghoz viszonyítva- nagyobb méretű kalapáccsal egy magabiztos, pontos, erős ütést mérve a pontozó tetejére -vigyázva a saját kezünkre-, elkészíthetjük a furat középpontjának jelölését. Amennyiben automata pontozóval rendelkezünk a folyamat ugyanez, csupán az ütés mechanizmusát elvégzi helyettünk egy beépített rugós szerkezet.
Rajztű, avagy lakatos jelölő:
Kinézete leginkább egy tollra hasonlít, azzal a különbséggel, hogy hegye nem ki- és bekapcsolható és nem is írni lehet vele, hanem karcolni fém vagy bármilyen más felületre. Hegyének anyaga olyan keményfém, mint amilyet közetfúrók hegyei, illetve a fűrésztárcsák éleinél szokás használni.
Sám és betű beütő készletek:
Pontosan ugyanolyan módon és elven néznek ki és működnek, mint a hagyományos pontozó, csupán ezen szerszámok eleje nem egy hegyes csúcsban végződik, hanem számokra 0-9 ig, illetve a magyar ABC betűire vannak formázva. Megkülönböztetünk belőlük egy vékonyabb 6mm anyagvastagságú verziót és egy vastagabb, 8 mm vastagságút.