Csiszolás, reszelés, sorjázás
Csiszolás, reszelés:
A csiszolásnak is és a reszelésnek is megvannak a maga szerszámai. Csiszolópapír, csiszolóvászon, csiszolótuskó, reszelő, ráspoly, tűreszelő, stb. Mindnek megvan a maga felhasználási területe. Csiszolópapír, csiszolóvászon, és csiszolótuskó, ezeket leginkább a faiparban vagy az autófényezések előkészítésénél szokás használni. Reszelő, ráspoly, szintén használatosak a fa, illetve a vasiparban is. Míg a tűreszelők inkább a fémipar felé tolódnak el, de igazán a mini kialakításuknak köszönhetően az ékszerek készítésénél a leghasznosabbak.
Csiszolás:
Csiszolásról álltalában a faiparban beszélünk. A csiszolás a felületkezelés alapja, ami a gyártásból adódóan a felületen keletkezett egyenetlenségek eltüntetését jelenti. Az elkészítendő munkadarab felületi simasága manapság már majdnem mindenhol elvárt, kivételt képeznek azok a dolgok, amik nem konkrétan látható helyen helyezkednek el, ( pl.: tetőszerkezetek ). Ezt a felületi simaságot csiszolással érjük el. Ennek 3 fázisa van, amik a csiszoló anyagok érdessége alapján kerülnek elkülönítésre. A csiszolóanyagok érdességét a gyártók egy ’’P’’ és egy számértékkel jelölik.
Az első fázisban a méretek durva kialakítása és a felületi egyenetlenségek eltüntetése a cél. Ezt nevezzük durva csiszolásnak, amit P–60-as P-80-as csiszolóvászonnal végzünk.
A második fázisban az első csiszolás karcolásait tüntetjük el, amihez P-100-as P-120-as csiszolóvásznat használjunk.
A harmadik fázisban a felületek simaságának kialakítása van soron. Ehhez P-150-es P320-as csiszolóvászon a megfelelő.
Reszelés:
Reszelésről általában a fémiparban beszélünk. Mielőtt hozzáfognánk a munkafolyamat elvégzéséhez, ki kell választani a munkához legalkalmasabb reszelőt. A megfelelő reszelő kiválasztása mindig a megmunkálandó anyag minőségétől és mennyiségétől, valamint az elérendő felületi finomságtól, a munkadarab alakjától és a nagyságától függ. Mindig olyan reszelőt válasszunk, amivel minél kisebb fáradtsággal, minél rövidebb idő alatt, minél kisebb szerszámfogyasztással tudjuk kivitelezni munkánkat.
Főbb szempontonként a következőket vegyük figyelembe:
- Könnyűfémeket mart fogú reszelőkkel, szívós anyagokat kettős vágású, lágy anyagokat egyes vágású reszelőkkel munkálunk meg.
- A reszelő alakját a megmunkálandó felület alakjától függően válasszuk meg. Érdemes előreszelőt használnunk, ha 0,5 mm-nél vastagabb a leválasztandó réteg. Simítóreszelőt válasszunk, ha 0,3 mm-nél kisebb és finomsimító reszelőt, ha 0,1 mm-nél kevesebb a leválasztandó rétegvastagság.